پرش لینک ها

راهنمای کامل گواهی نامه بین الملل رانندگی | شرایط و هزینه‌ها

بسیار لذت بخش است که زمانی که به یک  کشور سفر می‌کنید بتوانید خودتان رانندگی کنید و از رانندگی در جاده‌های زیبای کشورهای مختلف لذت ببرید. با استفاده از گواهی نامه بین الملل می‌توانید با خودروی دلخواه خود رانندگی کنید و سفری به یاد ماندنی برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

گواهی نامه بین الملل تنها برای افرادی صادر می‌شود که جزو کشورهای عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی باشند. خوشبختانه ایران نیز عضو این سازمان است و هر فرد می‌تواند با داشتن شرایط لازم نسبت به دریافت گواهی نامه بین الملل اقدام نماید. با در دست داشتن این گواهی نامه می‌توانید در هر کشوری رانندگی کنید و از جاذبه‌های گردشگری و طبیعت زیبای آن کشور لذت ببرید.

گواهی نامه بین الملل رانندگی 2

گواهی نامه بین الملل چیست؟

International Driving Permit یا همان گواهی نامه رانندگی بین المللی که با نام مخفف (IDP) شناخته می‌شود و به صورت کارت اعتباری یا به شکل یک دفترچه دو برگی برای شهروندان کشورهایی که عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند، صادر می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا در هر کشوری که به آن سفر می‌کنند، رانندگی کنند. با استفاده از این گواهی نامه می‌توان با هر گونه وسیله نقلیه موتوری رانندگی کرد.

حدود 200 کشور در لیست کشورهای عضو این سازمان قرار دارند و ایران نیز در این لیست قرار دارد. فردی می‌تواند برای دریافت گواهی نامه بین الملل اقدام کند که گواهی نامه ملی کشور خود را داشته باشد. گواهی نامه بین الملل تنها زمانی اعتبار دارد که همراه با گواهی نامه ملی کشور محل سکونت باشد.

گواهی نامه بین الملل رانندگی 3

مراحل دریافت گواهی نامه بین الملل رانندگی

اخذ گواهی نامه بین الملل رانندگی طی چند مرحله انجام می‌شود که در این بخش این مراحل را به طور کامل شرح خواهیم داد:

مرحله اول: تهیه مدارک لازم جهت دریافت گواهی نامه

اولین کاری که برای دریافت گواهی نامه باید انجام دهید تهیه و جمع آوری مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهی نامه بین الملل است. این مدارک عبارتند از:

 • اصل گواهی نامه رانندگی ملی کشور ایران، گواهی نامه باید حداقل 33 روز اعتبار داشته باید تا بتوانید برای دریافت گواهی نامه بین الملل یک ساله اقدام کنید؛
 • برای دریافت گواهی نامه بین الملل سه ساله نیاز است که گواهی نامه ملی کشور ایران را با حداقل سه سال اعتبار ارائه نمائید؛
 • یک عدد عکس 3 در 4 تمام رخ، برای بانوان حفظ حجاب اسلامی الزامی است
 • در صورتی که گواهی نامه بین الملل معتبر دارید، ارائه آن الزامی است؛
 • اصل یا فتوکپی صفحه اول پاسپورت
 • تکمیل فرم ثبت درخواست که به زبان فارسی و انگلیسی است و در فرم انگلیسی باید تاریخ تولد میلادی را وارد نمائید.

مرحله دوم: پرداخت هزینه گواهی نامه بین الملل

هزینه دریافت گواهی نامه بین الملل با توجه به مدت زمان آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه گواهی نامه بین الملل یک ساله با مجوز رانندگی با موتورسیکلت با هزینه دریافت گواهی نامه بین الملل یک ساله عادی متفاوت می‌باشد. هزینه دریافت گواهی نامه بین الملل سه ساله از دو مورد قبل بیشتر است.

گواهی نامه بین الملل رانندگی 4

مرحله سوم: مراجعه به مراکز مربوطه برای ثبت نام و دریافت گواهی نامه بین الملل

هنگامی که مدارک مورد نیاز را جمع آوری نمودید، برای انجام مراحل اداری و ثبت نام برای دریافت گواهی نامه بین الملل می‌توانید از چند راه اقدام نمائید:

 • مراجعه به دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور ایران

با مراجعه به این دفاتر می‌توانید فورا گواهی نامه بین الملل خود را دریافت کنید. آدرس دفاتر اصلی کانون اتومبیلرانی کشور ایران که برای دریافت گواهی نامه بین الملل باید مراجعه نمائید عبارت است از:

 • تهران، خیابان خرمشهر، ابتدای خیابان شهید عربعلی، پلاک 2 (ساعت مراجعه 7:30 صبح الی 18 عصر)

شماره تماس: 11-88500209-021

 • تهران، خیابان آزادی، بین خیابان خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231 (ساعت مراجعه روزهای شنبه تا چهارشنبه 8 صبح الی 16 عصر)

شماره تماس: 66900770-021 و 61934000-021

 • تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33

شماره تماس: 4-66749970-021

 • مراجعه به نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور ایران

برای دریافت فوری گواهی نامه بین الملل می‌توانید به نمایندگی‌های جهانگردی و اتومبیلرانی در سراسر کشور مراجعه کنید.

 • اقدام از طریق سامانه فروش گواهینامه بین الملل

یکی از راه‌های دریافت گواهی نامه بین الملل مراجعه به سامانه فروش اینترنتی گواهی نامه بین الملل است. از طریق این سامانه می‌توانید برای ثبت نام دریافت گواهی نامه بین الملل اقدام نمائید. در صورتی که قصد دارید از طریق سامانه اقدام کنید حتما چند نکته را مد نظر قرار دهید:

 • تنها زمانی می‌توانید از طریق این سامانه نسبت به دریافت گواهی نامه اقدام کنید که در داخل کشور حضور داشته باشید.
 • با استفاده از این روش تنها می‌توانید برای دریافت گواهی نامه بین الملل یک ساله اقدام کنید.
 • در زمان ثبت نام باید حتما گواهی نامه ملی شما اعتبار داشته باشد و مدت زمان اتمام اعتبار بیشتر از 40 روز باشد.
 • مدت زمان تحویل گواهی نامه بین الملل رانندگی تقریبا 7 الی 10 روز کاری طول خواهد کشید. بنابراین اگر برای دریافت گواهی نامه عجله دارید بهتر است به صورت حضوری مراجعه فرمائید.

گواهی نامه بین الملل رانندگی 5

مرحله چهارم: دریافت گواهی نامه بین الملل رانندگی

بر اساس زمان مشخص شده برای صدور گواهی نامه می‌توانید برای دریافت گواهی نامه خود به مراکز مربوطه مراجعه نمائید. در زمان تحویل گواهی نامه باید چند نکته را مورد توجه قرار دهید:

 • گواهی نامه صادر شده تنها به فرد متقاضی یا بستگان درجه یک او تحویل داده می‌شود. در زمان تحویل گواهی نامه ارائه مدارک هویتی جهت احراز هویت الزامی است و باید اصل شناسنامه یا وکالت نامه محضری به همراه کارت شناسایی وکیل قانونی ارائه گردد.
 • اگر همسر فرد متقاضی گواهی نامه بین الملل را تحویل می‌گیرد بایستی شناسنامه فرد متقاضی و کارت ملی خود را به همراه داشته باشد تا بتواند گواهی نامه را دریافت کند.

گواهی نامه بین الملل رانندگی به هفت زبان بین المللی (انگلیسی، فرانسه، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی) ترجمه می‌شود و در بسیاری از کشورهای جهان قابل استفاده است. پیش از استفاده از گواهی نامه توصیه می‌شود قوانین جدید داخلی و بین المللی کشور مقصد را مطالعه نمائید.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا