پرش لینک ها

گردشگری سلامت چیست ؟

در این مطلب قرار هست که با تعریف گردشگری سلامت آشنا شویم. تاریخچه‌ی آن را بازگو نماییم و سپس از روند تور گردشگری سلامت در دنیای امروزه سخن بگوییم. با سفر های دانا همراه باشید.

 

گردشگری سلامت چیست

اگر بخواهیم بر اساس توضیح سازمان جهانی جهانگردی «گردشگری سلامت» را توضیح بدهیم می‌توانیم این گونه بگوییم: بهره بردن از امکانات محیطی که در جهت بالا بردن سلامتی روحی و جسمی فرد در نظر گرفته شده است و معممولاً بیش‌تر از یک روز زمان می‌برد. برای مثال یک سفر در کنار چشمه‌های آب گرم معدنی و بهره بردن از خواص درمانی این آب‌ها که باعث گوارایی جسمی و روحی انسان‌ها می‌شود.

گردشگری سلامت در مکان های دیدنی ایران - سفر های دانا -

شعار گردشگری سلامت چیست؟

شعار تور گردشگری سلامت این می‌باشد که خدمات و امکانات اون سفر سلامت باید در سطح کشورهای پیشرفته و توسعه‌ یافته باشد. در حالی که قیمت این تور گردشگری سلامت در حد کشورهای در حال توسعه باشد.

 

تاریخچه‌ی گردشگری سلامت

آغاز این سبک از تور گردشگری سلامت از زمان رومیان و یونانیان باستان بوده است. در گذشت زمان این رسوم رفته رفته به سایر کشورها مانند کشورهای اروپایی دیگر رسیده است. در زمان‌های اولیه مردمان به سمت چشمه‌های آب طبیعی سفر می‌کردند. چند روزی را در آن جا مستقر می‌شدند و از آب و هوای خوب و گیاهان دارویی و آب معدنی چشمه‌ها تغذیه می‌کردند.

 

گردشگری سلامت در ایران

با توجه به پراکندگی اینترنت در تمام نقاط جهان، میزان آگاهی مردم دنیا نسبت به سلامتی جسمی و روحی خودشان بسیار بیشتر از گذشته شده است. به طوری که ملاحظه می‌کنیم امروزه طرفداران زندگی سالم و طبیعی بسیار بیش‌تر از گذشته و سابق شده است. مردم ترجیح می‌دهند که گاهی از زندگی صنعتی خود در شهرها رهایی یابند و روزها یا ساعاتی رو در دل طبیعت بگذرانند. همچنین تمایل به استفاده از غذاهای اورگانیک و طبیعی نیز بسیار بیش‌تر از گذشته دیده می‌شود. همین روند رفته رفته به کشور ما، ایران رسیده است و میزان دانش مردم از سلامتی جسمی و روحی‌شان افزایش یافته است.

این که تمایل مردم به زندگی سالم و طبیعی بیش از گذشته شده است، گواه بر این موضوع است که طرفداران گردشگری سلامت در ایران زیادتر شده است. از همین رو مشاهده می‌کنیم که تورهای زیادی با شعار تور گردشگری سلامت در حال برگزاری می‌باشد.

این تورها در ایران بیش‌تر در کنار چشمه‌های آب گرم برگزار می‌شوند. چرا که این چشمه‌های آب گرم نه تنها در دل طبیعت هستند بلکه بسیار خواص درمانی و پزشکی دارند.

گردشگری سلامت درمانی - سفر های دانا

تفاوت تور گردشگری سلامت با گردشگری درمانی

سالانه تعداد قابل توجهی از مردم جهان جهت برخورداری از جراحی‌ها و خدمات بهداشتی ارزان‌تر به کشورهای در حال توسعه‌ای مانند ایران سفر می‌کنند. چرا که گاهی خدمات بهداشتی درمانی در کشورهایی مانند کشور ایران بسیار در سطح بالاتر اما با هزینه‌ای کم‌تر از کشورهای توسعه‌ یافته انجام می‌شود. به این گونه سفرها، گردشگری درمانی گفته می‌شود.

واضح است که تفاوت تور گردشگری سلامت با گردشگری درمانی در این می‌باشد که در گردشگری درمانی فرد به دنبال خدمات پزشکی درمانی‌ای می‌باشد که در کشور خود با آن سطح یا قیمت پیدا نمی‌کند. در تور گردشگری سلامت فرد به دنبال گذراندن زمانی خارج از محیط شهری و صنعتی خود و افزایش میزان سلامت سبک زندگی می‌باشد.

یک دیدگاه بگذارید

ویژه خدمات ویزای کانادا