پرش لینک ها

کوتاه‌ترین باند های فرودگاه‌های جهان

در جهان باندهای فرودگاهی عجیبی وجود دارند که برخی از آنها به عنوان ترسناک‌ترین و دلهره آورترین باندهای فرودگاهی شناخته می‌شوند. در این مقابه می‌خواهیم 11 فرودگاه را به شما معرفی کنیم که کوتاه‌ترین باند پروازی در جهان را دارند و به همین دلیل برای فرود باید بیشتر از حالت عادی به مناطق مسکونی اطراف فرودگاه نزدیک شوند. لیست کوتاه‌ترین باند فرودگاه‌های جهان به ترتیب طول باند پروازی به شرح زیر است:

 

باند هواپیما

 

 • فرودگاه بین المللی پرنسس جولیانا در سنت مارتن

این فرودگاه در سنت مارتین هلند و در نزدیکی ساحل کارائیب قرار دارد و گردشگران بسیاری برای تماشای صحنه‌های شگفت انگیز این ساحل و تجربه فرودی هیجان انگیز به این ساحل سفر می‌کنند. هواپیما برای فرود در باند این فرودگاه بسیار به ساحل نزدیک می‌شود و از بالای سر افراد حاضر در ساحل عبور می‌کند. به همین دلیل این فرودگاه یکی از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان نیز محسوب می‌شود. طول باند این فرودگاه تنها 2300 متر است.

نا هموار بودن سطح این جزیره باعث شد تا باند این فرودگاه در نزدیکی ساحل ساخته شود. همین مساله این فرودگاه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری جهان تبدیل کرده است و بسیاری از گردشگران برای دیدن لحظه فرود و پرواز هواپیما به این جزیره سفر می‌کنند. برای محافظت از جان گردشگران در اطراف باند نرده‌هایی قرار داده شده است تا از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کند.

 

فرود هواپیما

 

 • فرودگاه بین المللی ولینگتون در نیوزیلند

فرودگاه ولینگتون 2081 متر طول دارد و در حومه رونگوتای، پایتخت نیوزیلند احداث شده است. این فرودگاه سومین فرودگاه پر رفت و آمد نیوزیلند است و بسیاری از خطوط هوایی منطقه‌ای و ملی با این فرودگاه ارتباط دارند و پروازهای شرق استرالیا نیز از این فرودگاه انجام می‌شود. باند این فرودگاه به قدری کوتاه است که اگر خلبان اندکی در زمان فرود یا پرواز تاخیر داشته باشد، هواپیما وارد آب خواهد شد. این فرودگاه در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است و منظره بسیار زیبا و چشم نوازی دارد، اما به دلیل بادهای شدید مسافران این هواپیما یکی از ترسناک‌ترین فرودها را تجربه خواهند نمود.

 

فرودگاه بین المللی ولینگتون در نیوزیلند

 

 • فرودگاه جزیره اسکیاتوس یونان

این فرودگاه جزو کوتاه‌ترین باند فرودگاه‌های جهان است و طول آن حدود 1628 متر می‌باشد. علت کوتاه بودن باند این فرودگاه ناهموار بودن سطح جزیره و کوچک بودن جزیره است. از کنار این فرودگاه یک جاده عبور می‌کند و گردشگران بسیاری برای تماشای پرواز هواپیما از نزدیک در این جاده توقف می‌کنند.

 

فرودگاه جزیره اسکیاتوس یونان

 

 • فرودگاه لندن سیتی

یکی از فرودگاه‌های شهر لندن، فرودگاه لندن سیتی نام دارد که در دسته کوتاه‌ترین باند فرودگاه‌های جهان قرار دارد. تنها برخی از هواپیما‌ها اجازه فرود در این فرودگاه را دارند و بیشتر برای فرود بالگرد و هواپیما‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. طول این فرودگاه 1508 متر است و در منطقه نیوهوم در 11 کیلومتری شرق لندن قرار دارد.

 

فرودگاه لندن سیتی

 

 • فرودگاه بارا اسکاتلند

باند این فرودگاه در خلیج کم عمق جزیره بارا واقع شده است و 608 متر طول دارد. باند این فرودگاه در ساحلی شنی ساخته شده است و سه عدد باند در این فرودگاه وجود دارد که به وسیله ستون‌های چوبی از یکدیگر جدا شده‌اند. هر یک از باندها برای استفاده در شرایط آب و هوایی مختلفی مورد استفاده قرا می‌گیرد. زمانی که بارندگی در این منطقه شدید باشد، باندها به طور کامل به زیر آب می‌روند و دیگر هیچ هواپیمایی نمی‌تواند بر روی باند فرود بیاید یا پروازی انجام شود. به همین دلیل در زمان بارندگی و در شب از این فرودگاه استفاده نمی‌شود.

 

فرودگاه بارا اسکاتلند

 • فرودگاه گوستاف شماره 3

این فرودگاه برای استفاده عمومی و در دهکده سنت ژان واقع شده است. این فرودگاه بیشتر برای هواپیماهای تجاری کوچک در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد و تعداد مسافران هر هواپیما بیشتر از 20 نفر نخواهد بود. باند این فرودگاه در شیب بسیار ملایمی قرار دارد که امتداد آن به ساحل ختم می‌شود. هواپیما در زمان پرواز از بالای ساحل عبور می‌کند. به علت شیب دار بودن باند این فرودگاه، فرود آمدن هواپیما برای خلبان کمی دشوار خواهد بود و نیازمند مهارت بالایی است.

 

6- فرودگاه گوستاف شماره 3

 

 • فرودگاه کورشول فرانسه

کورشول در ارتفاعات فرانسه واقع شده است و به همین دلیل فرود هواپیما در فرودگاه این منطقه کمی دشوار می‌باشد. این فرودگاه تنها برای فرود بالگرد و هواپیما‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مسیر فرود هیچ لوازم روشنایی وجود ندارد. به همین دلیل فرود در شرایط جوی نامساعد و مه آلود بسیار خطرناک خواهد بود. طول باند این فرودگاه 537 متر است و در اطراف مسیرهای اسکی قرار دارد. این فرودگاه برای فیلم برداری صحنه‌های فیلم‌های جیمز باند مورد استفاده قرار گرفته است و صحنه‌های هیجان انگیزی در این فرودگاه ثبت شده است.

 

فرودگاه کورشول فرانسه

 

 • فرودگاه تنزینگ- هیلاری

این فرودگاه یک باند پروازی منطقه‌ای می‌باشد که در شهر لوکلا در نپال واقع شده است. این فرودگاه به عنوان یکی از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان شناخته شده است و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده است. در این منطقه تغییرات آب و هوایی موجب می‌شود که برخی از پروازها تاخیر داشته باشند. گاهی هوا ابری و بارانی است و گاهی به شدت گرم و آفتابی. زمین این منطقه برای ساخت فرودگاه مناسب نبود و کشاورزان منطقه‌ای نیز حاضر نبودند زمین‌های کشاورزی خود را برای ساخت فرودگاه بفروشند. به همین دلیل باند فرودگاه کوتاه ساخته شد. طول این فرودگاه 527 متر است. در انتهای این فرودگاه دره عمیقی وجود دارد و در صورتی که خطایی از سوی خلبان رخ بدهد، اتفاق ناگواری برای هواپیما رخ خواهد داد.

 

فرودگاه تنزینگ- هیلاری

 • فرودگاه اینیشمور

طول باند این فرودگاه 490 متر است و در کشور ایرلند واقع شده است. این فرودگاه برای پروازهای اختصاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فرودگاه تنزینگ- هیلاری

 

 • فرودگاه یوانخوئی یروسخین

این فرودگاه عمومی 396 متر طول دارد و در جزیره سیبا احداث شده است. به دلیل کوچک بودن جزیره و ناهموار بودن سطح آن، فرودگاه در نزدیکی ساحل ساخته شده است و یکی از کوتاه‌ترین باند فرودگاه‌های جهان محسوب می‌شود.

 

فرودگاه یوانخوئی یروسخین

 

 • فرودگاه صحرایی ماتکان

فرودگاه ماتکان نیز از جمله فرودگاه‌های همگانی است که در صحرای ماتکان واقع شده است. این فرودگاه در کشوری به نام لسوتو احداث شده است و تنها 400 متر طول دارد. این فرودگاه در محلی بسیار زیبا و چشم نواز ساخته شده است و پرواز با این هواپیما بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

 

فرودگاه صحرایی ماتکان

 

یک دیدگاه بگذارید

ویژه خدمات ویزای کانادا