پرش لینک ها

چگونه ارز مسافرتی و دولتی بگیریم؟

هنگامی که قصد سفر به کشور خارجی را دارید امکان اینکه بتوانید دلار و یورو را با قیمتی کمتر از قیمت بازار بخرید قطعا یک فرصت بسیار عالی برای شما خواهد بود. برای سفر به کشورهای خارجی می‌توانید ارز مسافرتی تهیه کنید و این مساله در کاهش هزینه‌های شما برای سفر تاثیر بسیاری خواهد داشت زیرا ارز مسافرتی همیشه ارزان‌تر از قیمت ارز در بازار می‌باشد. در سال‌های اخیر ارز مسافرتی تنها برای برخی از کشورها به مسافر تعلق می‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که از کجا و چه قدر می‌توانیم ارز مسافرتی و دولتی بگیریم. با ما همراه باشید.

ارز مسافرتی و دولتی

قیمت ارز مسافرتی در سال 1401 چقدر است؟

هر فرد تنها یک بار در سال می‌تواند از این فرصت استفاده کند و میزان ارز دولتی که بر هر فرد تعلق می‌گیرد به شرح زیر می‌باشد:

 • ارز مسافرتی با نرخ دولتی برای سفر به کشورهایی که ویزا نیاز دارد: 500 یورو
 • ارز مسافرتی با نرخ دولتی برای سفر به کشورهایی که ویزا نیاز ندارد: 300 یورو

سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا دارد باید به صورت هوایی انجام شود اما در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا ندارد تفاوتی ندارد که از راه زمینی به آن کشور سفر می‌کنید یا با هواپیما.

ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی چه شرایطی لازم است؟

بهترین زمان برای خرید ارز مسافرتی یک هفته پیش از سفر است. این امتیاز برای افرادی که زیر 12 سال سن دارند و مقیم خارج از کشور هستند تعلق نمی‌گیرد. همچنین افراد دو تابعیتی نیز نمی‌توانند ارز مسافرتی بگیرند.

اگر با خانواده به مسافرت می‌روید می‌توانید به تعداد اعضای خانواده ارز مسافرتی دریافت کنید. هر یک از اعضای خانواده باید در زمان دریافت ارز حضور داشته باشد.

پیش از ارائه درخواست برای دریافت ارز مسافرتی باید بلیط خود را تهیه کرده باشید و مطمئن شوید که کشور مقصد در لیست کشورهای مجاز برای دریافت ارز مسافرتی قرار دارد.

برای ارائه درخواست دریافت ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی باید به سازمان حج و زیارت مراجعه کنید.

ارز دولتی چیست؟

ارز دولتی مقدار مشخصی است که با نرخ دولتی به افراد خاصی تعلق می‌گیرد. شرایط دریافت ارز دولتی هر ساله تغییر می‌کند و در حال حاضر برای افرادی که به سفر ماموریتی می‌روند، دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، بیمارانی که برای درمان به خارج از کشور سفر می‌کنند و برای واردات برخی کالاهای دولتی قابل دریافت می‌باشد. منظور از کالاهای دولتی گندم، جو، گوشت و دارو و نظیر این موارد می‌باشد. دریافت ارز دولتی مراحل بسیاری دارد و گرفتن آن راحت نیست.

مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی

برای گرفتن ارز مسافرتی داشتن مدارک زیر را به همراه داشته باشید. این مدارک مربوط به سال 1401 می‌باشد و ارائه آنها در زمان ثبت درخواست ضروری می‌باشد.

 • فرم تکمیل شده درخواست ارز مسافرتی
 • اصل و کپی بلیط هواپیما دارای مهر آژانس هواپیمایی ( در صورتی که بلیط خود را به صورت آنلاین خریداری کرده‌اید باید اطلاعات درج شده بر روی بلیط از جمله تاریخ و زمان خرید و کد رهگیری را به همراه داشته باشید)
 • اصل و کپی کارت ملی هوشمند (در صورتی که کارت ملی هوشمند ندارید می‌توانید کارت ملی قدیمی یا رسید ثبت احوال را ارائه دهید و یا اصل و کپی شناسنامه را همراه داشته باشید)
 • اصل و کپی پاسپورت دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • اصل و کپی ویزا (در صورتی که کشور مقصد نیاز به ویزا داشته باشد)
 • اصل و کپی برگه رسید عوارض خروج از کشور
 • اطلاعات سیم کارت و حساب بانکی به نام خریدار

ارز مسافرتی را از کجا باید بگیریم؟

پس از اینکه مدارک ذکر شده در بخش قبل را آماده نمودید برای ثبت درخواست می‌توانید به یکی از صرافی‌های زیر مراجعه کنید:

 • صرافی‌های ارائه دهنده ارز دولتی
 • صرافی‌های بانک‌ها (بانک ملت، بانک ملی و بانک سامان برای سفرهای سیاحتی و بانک تجارت و بانک پارسیان برای سفرهای زیارتی
 • صرافی‌های خصوصی که از بانک مرکزی مجوز رسمی دارند
 • اقدام از طریق سامانه برای ثبت درخواست

صرافی ملی ایران

ارز مسافرتی به کدام کشورها تعلق می‌گیرد؟

در سالهای گذشته سهمیه هر نفر برای تمامی کشورها یکسان بودند و مقصد سفر اصلا مهم نبود. اما در سال 1400 شرایط جدیدی برای ارائه ارز مسافرتی از سوی دولت تعیین شد. کشورهای مقصد به دو دسته تقسیم شدند، کشورهایی که برای سفر به آن نیاز به اخذ ویزا می‌باشد و سفر باید به صورت هوایی انجام شود، و کشورهایی که نیازی به ویزا ندارند و تفاوتی ندارد که با قطار یا اتوبوس به آن کشور سفر می‌کنید یا با هواپیما، مانند ترکیه و عراق. ارز مسافرتی برای کشورهای نیازمند به ویزا در سال گذشته 2000 دلار بود اما امسال با نرخ دولتی برای هر نفر 500 دلار (یورو) می‌باشد. و برای کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند نیز 300 دلار (یورو) برای هر نفر در نظر گرفته شده است.

پاسپورت

مراحل دریافت ارز مسافرتی و دولتی از صرافی

پس از اینکه مدارک خود را ارائه نمودید و درخواست شما در سامانه ثبت شد، شرایط شما بر اساس قوانین بانک مرکزی بررسی می‌شود و سپس لیستی از صرافی‌ها برای شما ارائه می‌گردد و شما می‌توانید صرافی مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس مدارک هویتی و درخواست شما به صرافی مورد نظر ارسال می‌شود و پس از آن پیامکی که حاوی زمان مراجعه به صرافی برای دریافت ارز مسافرتی است برای شما ارسال خواهد شد. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست برای دریافت ارز مسافرتی به نوبت بایستید. دقت داشته باشید که حداقل 7 روز مانده به مسافرت برای ثبت درخواست اقدام کنید. پروسه اداری بررسی مدارک شما و احراز هویت و انجام امور بانکی زمانبر خواهد بود.

مراحل دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

اگر زمان کافی برای مراجعه به صرافی ندارید، برای اینکه بتوانید ارز مسافرتی را از فرودگاه دریافت کنید می‌توانید ابتدا با مراجعه به بانک‌های ذکر شده  پرداخت هزینه ارز مسافرتی، حواله‌ای را از بانک دریافت کنید و با ارائه حواله در فرودگاه ارز مسافرتی دریافت کنید. با استفاده از خدمات آنلاین نیز می‌توانید به سامانه آنلاین خرید ارز اینترنتی مراجعه کنید و مراحل پرداخت هزینه ارز را تکمیل نموده و سپس با ارائه شناسه پرداخت می‌توانید ارز مسافرتی را از فرودگاه دریافت نمائید.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا