پرش لینک ها

هواپیما های مورد استفاده در پرواز های داخلی

یکی از بهترین راه­ ها برای استراحت و فراغ از روزمرگی­ های زندگی، سفر است. برای سفر کردن شما به برنامه ریزی ­های مربوط به آن نیاز دارید. یکی از مهم­ترین برنامه ­ها مشخص کردن وسیله نقلیه­ ای است که برای سفر آن را انتخاب می­ کنید. به این منظور شما انتخاب­ های زیادی دارید. می­ توانید با ماشین شخصی خود به سفر بروید یا از وسایل حمل و نقل نظیر اتوبوس و قطار برای سفر کردن استفاده کنید. در بین روش­ های سفر یکی از محبوب­ ترین و البته راحت­ ترین­ ها، سفر با هواپیما است. مدت زمان سفر با هواپیما کم است به خصوص اگر پرواز  داخلی باشد تنها با گذشت چند ساعت به مقصد خود می رسید. این موضوع یعنی کوتاه بودن زمان پرواز سبب شده تا برخی از افراد نسبت به نوع هواپیما و بلیطی که رزرو می ­کنند، بی توجه باشند. نکته مهم این است که نوع هواپیما می­ تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت پرواز شما داشته باشد. به این منظور در این مقاله قصد داریم تا به توضیح بیشتر در خصوص هواپیماهای مورد استفاده برای پروازهای داخلی بپردازیم. با ما همراه باشید.

در پرواز های داخلی از چه هواپیما هایی اسفاده می شود ؟

هواپیماهای ایرباس

در بین هواپیماهایی که به منظور سفرهای داخلی مورد استفاده قرار می­ گیرند، نام هواپیما ایرباس زیاد به گوش می­ر سد. ایرباس را می­توان قدیمی­ ترین و البته معروف­ ترین شرکت سازنده هواپیما دانست که هواپیماهای با کیفیت این شرکت در شهرها و کشورهای مختلف از جمله ایران مورد استفاده قرار می­ گیرند. یکی از مدل­ های معروف این شرکت هواپیمای ایرباس مدل A320 نام دارد. این مدل از هواپیماهای ایرباس از سال تاسیس تا کنون نقش زیادی در حمل و نقل هوایی مسافران داشته و توانسته یک سابقه خوش نام را برای خود به ثبت برسانند. در مجموع می­توان گفت این مدل بدنه باریک و کوچکی دارد، همین موضوع سبب شده تا از این مدل هواپیما ایرباس بیشتر به منظور مسافت ­های نسبتا کوتاه نظیر پروازهای داخلی استفاده شود. امروزه یکی از پر استفاده­ ترین هواپیماها در ایرلاین داخلی ایران هواپیما ایرباس مدل A320 است. شرکت ایرباس هواپیماهای دیگری نیز دارد که از آن جمله می­توان به مدل A340، A350، A330 اشاره کرد.

هواپیما های ایرباس - سفر های دانا

هواپیماهای بوئینگ

یکی دیگر از هواپیماهای پر استفاده در خطوط حمل و نقل هوایی، هواپیماهای بوئینگ هستند. محبوبیت این مدل هواپیما در ایرلاین ایران سبب شده تا امروزه شاهد مدل­ های مختلف آن در ایران باشیم. یکی از مدل­ های بوئینگ، بوئینگ 727 است. این هواپیما ویژگی­ های منحصر به فرد خود را دارد که از آن جمله می­توان به توانایی فرود در باندهای فرودگاهی کوچک اشاره کرد. امکان پرواز در ارتفاع 270 مایلی از سطح دریا را دارا است. حداکثر ظرفیت مسافر در هواپیما بوئینگ 727 هم در حدود 189 نفر است.

بوئینگ 737

از این مدل می­توان به عنوان قدیمی ­ترین هواپیمای طراحی شده توسط بوئینگ یاد کرد. در حدود 50 سال از زمان طراحی این هواپیما می­ گذرد با این وجود هنوز هم یکی از محبوب­ترین مدل­ ها در بین ایرلاین­ های ایرانی محسوب می­ شود. تعداد صندلی تعبیه شده در این مدل 130 عدد است. با در نظر گرفتن تعداد صندلی­ های این مدل می­توان گفت یکی از مدل­ های کوچک محسوب می­ شود. برد این مدل هم در حدود 4688 کیلومتر است و با توجه به این موضوع، از هواپیماهای کوتاه برد محسوب می­ شود. قابلیت­های این هواپیما سبب شده تا یک گزینه مناسب برای پروازهای درون مرزی باشد.

شرکت­ های هواپیمایی ایرانی از چه هواپیماهایی استفاده می ­کنند ؟

در حدود 21 خط هوایی در ایران مشغول به کار هستند. برخی از این ایرلاین­ها توانسته تا جایگاه ویژه­ ای را در حمل و نقل هوایی به خود اختصاص دهند در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص چند مورد از این شرکت­ های هواپیمایی و هواپیماهایی که استفاده می­ کنند، می­ پردازیم.

ایران ایر

ایران ایر را می­توان یکی از قدیم­ترین شرکت­های حمل و نقل هوایی دانست که سال تاسیس آن به حدود سال 1341 برمی­ گردد. شاید برای شما دانستن این نکته جالب باشد که اولین پرواز ایران ایر از تهران به مقصد مشهد بوده است. به تدریج ایران ایر پروازهای خود را گسترش داده به نحوی که امروزه شاهد پروازهای ایران ایر به نقاط مختلف ایران و جهان هستیم. از جمله هواپیماهای استفاده شده در ایران ایر می­توان به این موارد اشاره کرد: هواپیمای ایرباس A300، هواپیمای ایرباس A310، هواپیمای ایرباس A300-600، هواپیمای بوئینگ 747 و هواپیمای فوکر.

هواپیما های ایران ایر - سفر های دانا

شرکت هواپیمایی ماهان

در حال حاضر شرکت هواپیمایی ماهان یکی از بهترین شرکت ­های هواپیمایی در ایران است که خدمات زیادی را به مسافران خود ارائه می­دهد. ماهان کار خود را تحت عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوص در ایران در سال 1371 آغاز کرد. در تمام سال­ های فعالیت شرکت مسافربری ماهان مسئولیت پذیری و ارائه خدمات با کیفیت به مسافران سبب شد تا بتواند در بین مسافران پروازها از محبوبیت بالایی برخوردار شود. یکی از مهم­ترین نکات در خصوص شرکت مسافربری ماهان این است که پروازهای این شرکت هواپیمایی در مقایسه با دیگر شرکت­ های هواپیمایی کمترین تاخیر را دارد. بنابراین اگر زمان دقیق پرواز برای شما مهم است بهتر است بلیط ماهان را رزرو کنید. امنیت پروازهای این شرکت هواپیمایی بالا بوده و یک گزینه بسیار مناسب برای پروازهای داخلی و خارجی محسوب می­ شود. هواپیماهای استفاده شده در ایرلاین ماهان عبارتند از: هواپیماهای ایرباس مدل 300B4، هواپیماهای A300-600، هواپیماهای بوئینگ 300-747، هواپیماهای ایرباس مدل A340-300، هواپیماهای ایرباس مدل A310-300 و هواپیماهای Bae-146-300 در بین انوع مدل­ های موجود در ایرلاین­های ایرانی هواپیماهای شرکت ایرباس از امنیت پرواز و امکانات بیشتری برخوردار هستند.

هواپیما های ماهان ایر - سفر های دانا

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در خصوص شرکت­های هواپیمایی ایران و هواپیماهای استفاده شده در آنها پرداختیم. در این قسمت بهتر است به این نکته نیر اشاره کنیم که موارد گفته شده تنها چند مورد از شرکت­های هواپیمایی ایران هستند از دیگر موارد می­توان به این شرکت­های مسافربری هوایی اشاره کرد: شرکت هواپیمایی کیش ایر، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی قشم ایر، شرکت هواپیمایی معراج، شرکت هواپیمایی زاگرس و…

یک دیدگاه بگذارید

ویژه خدمات ویزای کانادا