پرش لینک ها

موزه‌های قطر

قطر یک شبه‌جزیره کوچک محسوب می‌شود که در ساحل غربی خلیج‌فارس واقع شده است. از جمله کشورهای همسایه قطر می‌توان به ایران، امارات، عربستان و بحرین اشاره کرد. همسایگی این کشور با ساحل و دریا سبب شده تا ماهیگیری و صید مروارید یکی از قدیمی‌ترین شغل‌های موجود در این کشور باشد که به‌نوعی بافرهنگ و تمدن این مردم آمیخته است‌. ساکنان این کشور به سه گروه کلی تقسیم‌ می‌شوند‌. این سه گروه عبارت‌اند از بادیه‌نشین، عبد و هادر. تبار بادیه‌نشینان را می‌توان از عشایر شبه‌جزیره عربستان دانست. اجداد هادرها هم افراد ساکن شهر بوده‌اند. ناگفته نماند که برخی از هادرها نوادگان بادیه‌نشینان هستند. به‌هرحال هر سه گروه از مردم قطر محسوب می‌شوند و در مورد حقوق شهروندی‌ آنها تفاوتی وجود ندارد. عمده تفاوت موجود بین این اقوام تفاوت میان فرهنگ آنها است. اگر دانستن در مورد تاریخچه قطر و مردم‌شناسی آن برای شما جذاب است، بهترین پیشنهاد برای شما بازدید از موزه‌های قطر است. با ما همراه باشید تا با چند مورد از موزه‌های قطر بیشتر آشنا شوید.

موزه مشیرب قطر

یکی از بهترین مکان‌های دیدنی قطر موزه‌های مشیرب هست. بازدید از این مکان هم برای شما سرگرم‌کننده و مهیج محسوب می‌شود، و هم شما را با تاریخ و فرهنگ مردم قطر بیشتر آشنا می‌کند. موزه‌های مشیرب را می‌توان ۴ شگفتی تاریخی دانست. در این مجموعه موزه شما می‌توانید تاریخ دوحه را مشاهده کنید‌. به طور کامل از زمانی که دوحه یک دهکده ماهیگیری بوده است، توضیح می‌دهد و به‌تدریج با سیر تغییر و تحولات رخ‌داده در قطر و دوحه همراه می‌شوید، تا اینکه در نهایت به دوحه کنونی می‌رسید؛ بنابراین می‌توان گفت موزه‌های مشیرب بهترین مکان برای درک تاریخ قطر است. یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی موزه مشیرب خانه‌هایی هست که در کنار آن وجود دارد. خانه بن جلود، خانه محمد بن جاسم، خانه کمپانی و خانه رادوانی از جمله این خانه‌ها هستند که می‌توان آنها را بخش‌هایی جدایی‌ناپذیر از موزه مشیرب دانست. ساعت کاری این موزه شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۹صبح تا ۵بعدازظهر است. موزه مشیرب جمعه تعطیل‌ است.
موزه مشیرب قطر

موزه ملی قطر:

یکی دیگر از موزه‌های قطر که می‌توان به‌عنوان معروف‌ترین موزه قطر از آن یادکرد، موزه ملی قطر نام دارد. مکان تأسیس این موزه در نزدیکی فرودگاه دوحه است. موزه ملی تنها موزه‌ای در قطر است که تمام آن از آب کور نیش در دوحه ساخته شده است. از جمله مهم‌ترین جذابیت‌های موزه ملی قطر می‌توان به منظره زیبای آن اشاره کرد. این موزه یک منظره بسیار زیبا به خلیج‌فارس دارد. از دیگر جذابیت‌های بصری علاوه بر منظره آن، شکل معماری و طراحی آن است. موزه ملی قطر به شکل یک گل طراحی شده است. موزه ملی قطر به‌منظور توضیح در مورد تاریخ قطر، آن را به سه بخش تقسیم کرده است. این سه بخش عبارت‌اند از: آغاز، زندگی کنونی و در نهایت تاریخ مدرن. بازدید از موزه ملی قطر این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با سبک زندگی مردم قطر در ابتدا آشنا شوید. علاوه بر این اطلاعات بسیاری در مورد تاریخ مدرن قطر کسب خواهید کرد. جذابیت‌های موزه ملی به بخش‌های تاریخی آن ختم‌ نمی‌شود. یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌های موزه که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند، فرش مروارید بارودا موزه ملی قطر است. علاوه بر این کافه، رستوران، پارک و…نیز در فضای موزه وجود دارد. در خصوص ساعت بازدید از موزه هم لازم به توضیح است که موزه ملی یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب آماده استقبال از بازدیدکنندگان است. شنبه و پنج‌شنبه ساعت کاری موزه به ساعت ۹ صبح تا ۹ شب تغییر می‌کند‌. جمعه هم موزه از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۹ شب باز است.
موزه ملی قطر

متحف:

موزه متحف هم از جمله موزه‌های قطر است. موزه متحف را می‌توان نتیجه هنر مدرن دوحه دانست. به این معنا که یک موزه برای هنرهای مدرن محسوب می‌شود. این موزه هنری بیش از ۹۰۰۰ اثر هنری را در خود جای‌داده و بازدیدکنندگان می‌توانند از تماشای آنها لذت ببرند. تمام هنرهای جمع‌آوری‌شده درون موزه متحف در مدت‌زمان حدود ۲۵ سال از نقاط مختلف جمع‌آوری شده‌اند. موزه متحف از قسمت‌ها و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است‌. هر یک از این بخش‌ها اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد. نکته قابل‌توجه در مورد موزه متحف رایگان بودن بلیت بازدید از موزه است. در نتیجه بدون نیاز به پرداخت هزینه می‌توانید با گشتن در این موزه و تماشای آثار هنری موجود در موزه از آنها لذت ببرید. موزه متحف یک مکان مناسب برای دوستداران هنر محسوب می‌شود که به‌منظور راحتی هر چه بیشتر برای بازدیدکنندگان علاوه بر بلیت رایگان سرویس رفت‌وآمد رایگان نیز در نظر گرفته است. بیشتر آثار هنری موجود در موزه توسط شخصی به نام شیخ حسن ابن محمد بی علی آل ثانی از نقاط مختلف جمع‌آوری‌شده و به‌درستی نشان‌دهنده فرهنگ غنی کشورهایی نظیر ایران، ترکیه و … است. ساعات بازدید از این موزه شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر است. جمعه‌ها نیز در ساعاتی بین ۱۳:۳۰ تا ۱۹ بعدازظهر باز است.
موزه متحف قطر

موزه هنرهای اسلامی:

در بین موزه‌های قطر موزه هنرهای اسلامی را می‌توان شاهکار معماری دانست. این موزه بسیاری از آثار با ارزشمند اسلامی را در خود جای‌داده است. معماری این بنا بسیار منحصربه‌فرد بوده است، برای طراحی آن سبک معماری اسلامی با معماری مدرن قرن ۲۱ ترکیب شد. یکی از خواسته‌های اصلی معمار موزه هنرهای اسلامی این موضوع بوده است که در اطراف این ساختمان بنایی دیگری وجود نداشته باشد. به همین دلیل این ساختمان را بر روی آب و درون یک جزیره ساخته‌اند. ساختمان موزه هنرهای اسلامی با استفاده از یک پل به خشکی مقابلش متصل می‌شود. زیبایی‌های معماری این ساختمان بسیار زیاد است. برای طراحی نما بیرونی از اشکال هندسی نظیر مربع الهام گرفته‌اند. نما بیرونی ساده و مدرن بوده، این نمای ساده بیرونی با نمای پیچیده درون موزه تضاد دارد. در این موزه آثار ارزشمند اسلامی نگهداری می‌شود که از آن جمله می‌توان به کتاب‌های دست‌نویس، جواهرات، سکه‌های قدیمی، منسوجات و… اشاره کرد. به‌جرئت می‌توان گفت که بیشتر نسخه‌های خطی کمیاب در این موزه وجود دارد.
موزه هنرهای اسلامی قطر
قطر موزه‌های دیدنی دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به موزه شیخ فصیل و.. اشاره کرد.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا