پرش لینک ها

اعلام معتبرترین پاسپورت‌های جهان برای 2022

آیا می‌دانید معتبرترین پاسپورت‌های جهان به کدام کشورها تعلق دارد؟ آیا می‌دانید کشور ایران در رتبه چندم معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد و به چند کشور می‌توان بدون نیاز به ویزا سفر کرد؟ اگر اهل سفر به کشورهای خارجی هستید با ما همراه باشید.

معتبرترین پاسپورت

اگر فردی پاسپورت معتبر داشته باشد به بسیاری از کشورها می‌تواند بدون نیاز به ویزا سفر کند و برای عبور از مرزها تنها همراه داشتن پاسپورت کفایت می‌کند. پاسپورت به عنوان یک مدرک هویتی و قانونی شناخته می‌شود و فردی که پاسپورت یک کشور را دارد از حمایت قانونی آن کشور بهره مند است. بنابراین هر پاسپورت به نوبه خود ارزشمند است و به عنوان سندی قانونی اعتبار دارد. اما وقتی در مورد معتبر بودن پاسپورت صحبت می‌کنیم منظور ما تعداد کشورهایی است که با استفاده از پاسپورت کشورمان می‌توانیم برون نیاز به گرفتن ویزا سفر کنیم. برخی از کشورها در رتبه اول جهان قرار دارند و برخی از کشورها کم اعتبارترین پاسپورت‌های جهان را دارند.
داشتن یک پاسپورت معتبر یک امتیاز بزرگ خواهد بود و شما به عنوان یک شهروند قدرتمند می‌توانید به راحتی به کشور مورد نظرتان مهاجرت کنید و زندگی جدید را در آن کشور آغاز کنید. بنابراین تلاش کردن برای گرفتن یک پاسپورت معتبر بسیار ارزشمند خواهد بود و با استفاده از آن می‌توانید امتیاز بزرگی در جهان کسب کنید.

معتبرترین

معتبرترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشورها است؟

طبق گزارش سال 2022، معتبرترین پاسپورت جهان به سه کشور ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی تعلق دارد. ژاپن در صدر لیست قرار دارد و هر فردی که پاسپورت کشور ژاپن را داشته باشد می‌تواند بدون ویزا به 193 کشور سفر کند. سنگاپور و کره جنوبی مشترکا در رتبه دوم قرار دارند و دارای مجوز سفر به 192 کشور را دارند.
کشورهای آلمان و اسپانیا در رتبه سوم قرار دارند و با استفاده از پاسپورت این دو کشور می‌توان بدون ویزا به 190 کشور جهان سفر کرد. چهارمین رتبه به کشورهای فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ تعلق دارد و مجور سفر به 189 کشور را بدون ویزا به دارندگان این پاسپورت می‌دهد.
این رتبه بندی هر سال ارزیابی می‌شود و ممکن است هیچ تفاوتی در جایگاه کشورها رخ ندهد اما باید به طور سالیانه وضعیت معتبر بودن پاسپورت‌ها بررسی شود. بررسی وضعیت پاسپورت‌ها توسط موسسه مطالعاتی هنلی انجام می‌شود و دقت بالایی در رتبه بندی معتبرترین پاسپورت‌های جهان صورت می‌گیرد. معتبر بودن پاسپورت‌ها بر اساس تعداد کشورهایی که با استفاده از هر پاسپورت می‌توان بدون ویزا سفر کرد مشخص می‌شود.

کشورهای دانمارک، هلند و سوئد در رتبه پنجم معتبرترین پاسپورت‌های جهان برای 2022 قرار دارند و کشورهای فرانسه، پرتقال، ایرلند و انگلستان در رتبه ششم قرار گرفته‌اند. موسسه مطالعاتی هنلی سایر کشورها را از نظر معتبر بودن پاسپورت به شرح زیر رتبه بندی نموده است:
• رتبه 10 متعلق به کشور لهستان است با مجوز ورود به 182 کشور بدون نیاز به ویزا
• رتبه 15 متعلق به کشور قبرس می‌باشد با مجوز ورود به 176 کشور بدون نیاز به ویزا
• رتبه 19 به طور مشترک متعلق به دو کشور آرژانتین و برزیل است با مجوز ورود به 170 کشور بدون ویزا
• رتبه 57 متعلق به کشور قطر است با مجوز ورود به 99 کشور بدون نیاز به ویزا
• رتبه 59 متعلق به کشور کویت می‎باشد با مجوز ورود به 96 کشور بدون ویزا
• رتبه 68 متعلق به کشور عمان است و دارای مجوز ورود به 81 کشور بدون ویزا
• رتبه 69 متعلق به کشور چین می‌باشد با مجوز ورود به 80 کشور بدون نیاز به ویزا
• رتبه 87 متعلق به کشور هند است با مجوز ورود به 60 کشور بدون ویزا

پاسپورت آمریکا

پاسپورت کشورهای برتر جهان چندمین رتبه را دارند؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده است که چرا کشورهای قدرتمندی مانند آمریکا و استرالیا و کانادا در لیست نام برده نشدند. دلیل اینکه این کشورها در رتبه اول قرار ندارند وجود برخی قوانین مربوط به این کشورها است. به عنوان مثال آمریکا در رتبه هفتم قرار دارد و هم رده کشورهای بلژیک، سوئیس و نیوزیلند است. با استفاده از پاسپورت آمریکا می‌توان بدون نیاز به ویزا به 186 کشور سفر کرد. کشورهای فرانسه، انگلیس و کانادا نیز جزو همین کشورها هستند.
لازم به ذکر است که فردی که پاسپورت آمریکا را دارد برای سفر به کشورهای اروپایی نیاز به ویزای توریستی ندارد و در یک بازه زمانی مشخص می‌توانند در کشور مورد نظر حضور داشته باشند. این مدت زمان از 30 روز تا 180 روز متغیر خواهد بود. اما با استفاده از پاسپورت آمریکا نمی‌توان بدون ویزا به روسیه و چین سفر کرد و باید ویزای توریستی گرفته شود.
کانادا و استرالیا نیز در رتبه هفتم قرار دارند. با استفاده از پاسپورت کانادا می‌توان بدون ویزا به 185 کشور سفر کرد. شرایط پاسپورت کانادا مشابه شرایط پاسپورت آمریکا است و در بازه زمانی مشخصی می‌توان در کشور مورد نظر اقامت داشت.

ترکیه در رتبه چندم قرار دارد؟

بر اساس گزارش موسسه هنلی ترکیه با مجوز ورود به 110 کشور در رتبه 54 قرار دارد و مهمترین سفرهای انجام شده با این ویزا متعلق به کشورهای آرژانتین، شیلی، آذربایجان، کره جنوبی، ژاپن، تایلند و آفریقای جنوبی بوده است. سفر به ایران نیز برای دارندگان پاسپورت ترکیه نیازی به ویزا ندارد.

پاسپورت ایران

رتبه ایران در لیست معتبرترین پاسپورت‌های جهان

کشور ایران با داشتن مجوز سفر به 43 کشور بدون نیاز به ویزا در رتبه 102 قرار دارد و با کشور کنگو در یک رتبه واحد قرار گرفته است. از جمله کشورهایی که می‌توان با پاسپورت ایران سفر کرد و نیازی به ویزا ندارند می‌توان ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، لبنان، عمان، قطر، سوریه، کامبوج، مالزی، گرجستان و … را نام برد.
ضعیف‌ترین پاسپورت متعلق به کشورهای کره شمالی با 39 کشور، فلسطین با 37 کشور، یمن با 33 کشور، سوریه با 29 کشور و عراق با 28 کشور می‌باشد. پاسپورت ایران در مقایسه با پاسپورت افغانستان و کشورهای دیگر در رتبه بالاتری قرار دارد و شانس افرادی که قصد دارند برای مهاجرت یا تحصیل اقدام کنند بیشتر خواهد بود. و این مزیت بزرگی برای دارندگان پاسپورت ایرانی محسوب می‌شود.
البته رتبه پاسپورت ایران به دلیل وجود برخی از تحریم‌ها نزول کرده است. امید است که در آینده نه چندان دور جایگاه حقیقی خود را بدست آورد.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا