پرش لینک ها

مدارک موردنیاز برای تمدید و صدور پاسپورت

یکی از مدارک لازم برای ورود به کشورهای دیگر به‌همراه‌داشتن پاسپورت است. پاسپورت مجوزی است که به تبعه یک کشور اجازه می‌دهد تا وارد کشور دیگری شود. بهتر است بدانید که برای ورود به یک کشور علاوه بر داشتن پاسپورت داشتن ویزا هم لازم و ضروری است. به‌طورکلی اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، مطمئناً سؤال‌های زیادی در خصوص مدارک موردنیاز برای دریافت پاسپورت برای شما مطرح است. در ادامه به توضیح بیشتر در این مورد می‌پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید‌.

لزوم تمدید پاسپورت:

شاید تصور کنید برای رفتن به سفر تنها رزرو بلیت و هتل لازم است، اما بهتر است توجه داشته باشید که قبل از سفر حتماً تاریخ پاسپورت خود را چک کنید که ممکن است برای سفر شما مشکل‌ساز شود. برای خروج از کشور پاسپورت شما باید به مدت شش ماه بعد از تاریخ خروج شما از کشور اعتبار داشته باشد. در برخی موارد که شخص به سفری می‌رود که به ویزا نیاز نیست، باید خود شخص به مدت‌زمان اعتبار پاسپورت خود دقت داشته باشد، زیرا در سفرهایی که به ویزا نیاز است، برای صدور ویزا تاریخ اعتبار پاسپورت چک می‌شود. اگر مدت‌زمان اعتبار پاسپورت شما کمتر از زمان مشخص شده است، شما باید نسبت به تمدید پاسپورت خود اقدام کنید. به این منظور باید با به‌همراه‌داشتن مدارک موردنیاز به یکی از دفاتر پیش ۱۰+ مراجعه کنید. پس از تحویل مدارک و انجام مراحل مربوطه تنها دو یا سه روز زمان نیاز است تا پاسپورت شما به دستتان برسد. لازم به ذکر است مراحل توضیح داده شده تنها مربوط به تمدید پاسپورت نیست. بلکه برای صدور پاسپورت نیز باید همین مراحل طی شود.

مدارک موردنیاز برای تمدید یا اخذ پاسپورت:

در خصوص مدارک موردنیاز برای صدور پاسپورت باید گفت این مدارک را می‌توان به دودسته تقسیم کرد. دسته اولی مدارکی که هم برای آقایان لازم است و هم خانم‌ها برای گرفتن پاسپورت باید آنها را داشته باشند. دسته دوم مدارکی است که برای خانم‌ها و آقایان به‌صورت اختصاصی لازم است. در این قسمت بهتر است به این نکته نیز اشاره شود که در تمام مراحل گرفتن پاسپورت حضور خود شخص در دفتر پلیس ۱۰+ لازم است و هیچ تفاوتی بین گروه‌های سنی مختلف نیست. در ادامه به معرفی مدارک موردنیاز مشترک بین زن و مرد می‌پردازیم.

گذرنامه ایرانی

ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی، اگر هم بنا به دلایلی شخص مدارک خود را در دست ندارد باید به ثبت‌احوال مراجعه کرده و تأییدی رسمی دریافت کند. اگر شخص قبلاً پاسپورت داشته و پاسپورت اعتبار هم دارد هنگام تقاضا برای دریافت پاسپورت جدید، باید پاسپورت قبلی خود را تحویل دهد. اگر شخص متقاضی دریافت پاسپورت زیر ۱۸ سال است برای دریافت آن باید اجازه محضری از سوی پدر خود داشته باشد، درصورتی‌که پدر شخص فوت نموده باشد برای افراد زیر ۱۸ سال به‌همراه‌داشتن اجازه محضری از قیم قانونی لازم است. برای متقاضیانی که زیر ۱۵ سال سن دارند، ارائه شناسنامه عکس‌دار ضروری است.

شخص متقاضی دریافت پاسپورت بازنشسته نظامی باشد، چنانچه از مدت بازنشستگی شخص ۵ سال نگذشته باشد، به جهت دریافت پاسپورت باید از قسمت محافظت یگان مربوط به خود اجازه کتبی دریافت کند. اگر هم ۵ سال تمام از تاریخ بازنشستگی شخص می‌گذرد، برای این شخص ارائه اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان لازم است. در خصوص نظامیانی که بازنشسته نشده‌اند و  مشغول به کار هستند هم این اشخاص باید یک نامه موافقت از یگان محافظتی مربوط به شغل خود را داشته باشند و این موافقت‌نامه را در ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه تحویل بدهند و پس از آن ثبت نامه آن را به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک نظامی تحویل بدهند. برای اشخاصی هم که متولد خارج از کشور هستند همراه داشتن مدرک مربوط به نحوه ورود آنها به کشور لازم است.

یکی دیگر از مدارک لازم برای پاسپورت تصویر بیومتریک شخص هست که در دفاتر پلیس ۱۰+  گرفته می‌شود. برای گرفتن این عکس باید توجه داشته باشید که اصول مربوطه از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و عکس باید طبق این استانداردها گرفته شود. در خصوص مدت‌زمان اعتبار این عکس هم باید گفت که به مدت سه سال اعتبار دارد و اگر پس از گذشت سه سال از زمان گرفتن عکس مجدد مراجعه کنید باید عکس جدید گرفته شود. خانم‌ها و آقایان هرکدام برای گرفتن عکس شرایط خاص خود را دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

پاسپورت ایران

شرایط اختصاصی خانم‌ها برای گرفتن عکس بیومتریک:

خانم‌ها باید به هنگام عکس گرفتن حجاب خود را به طور کامل رعایت کنند و هیچ‌گونه مو و حتی ریشه مو نمایان نباشد. بدون عینک بوده و همچنین داشتن آرایش غیرمتعارف نیز ممنوع است. از استفاده روسری یا مقنعه طرح‌دار و رنگ روشن پرهیز شود، بهتر است از مقنعه و روسری ساده با رنگ‌های تیره استفاده کنید. دراین‌خصوص بهتر است بدانید که مقنعه سبز تیره نیز منع دارد. صورت شخص باید به طور کامل نمایان باشد. منظور از کامل بودن نمایان بودن گوشه ابروها، پیشانی و چانه است. برای گرفتن عکس شخص نباید بر روی صورت خود زیورآلات داشته باشد که از آن جمله می‌توان به نگین روی دندان و بینی اشاره کرد. اگر شخص متقاضی پاسپورت بالای ۵سال است رعایت حجاب کامل ضروری است و برای دختران زیر ۵سال داشتن لباس کاملاً پوشیده ضروری است و گوش‌های آنها هم باید به طور کامل نمایان باشد.

شرایط اختصاصی آقایان برای گرفتن عکس بیومتریک:

شخص  آرایش، عینک، کروات، کلاه و گردنبند نداشته باشد. لباس شخص باید بدون علامت و نوشته باشد. رنگ لباس آقایان نباید سفید یا سبز باشد. از لباس‌های یقه‌باز یا کاپشن‌های یقه بلند استفاده نشود. مدل موها و ریش شخص نباید غیرمتعارف جامعه باشد.

مدارک اختصاصی بانوان برای اخذ پاسپورت:

بانوانی که متأهل هستند به جهت دریافت پاسپورت باید رضایت‌نامه محضری از همسر خود داشته باشند. اگر همسر شخص فوت کرده باشد، به‌جای رضایت‌نامه باید گواهی فوت یا اصل شناسنامه باطل شده همسر خود را همراه داشته باشد. خانم‌های مطلقه هم باید اصل طلاق نامه را به همراه داشته باشند. در خصوص بانوانی که مقیم خارج هستند و همسر خارجی دارند ارائه رضایت‌نامه لازم نیست.

مدارک اختصاصی بانوان برای اخذ پاسپورت:

آقایان باید اصل کارت پایان خدمت یا معافیت را به همراه داشته باشند. کارت‌های ارائه داده شده باید هوشمند باشند. آقایانی که بالای ۵۰ سال سن دارند، نیازی به ارائه کارت معافیت یا پایان خدمت ندارند. افرادی هم که دانش‌آموز و دانشجو هستند باید یک نامه از محصل مورد تحصیل خود دریافت کرده و آن را به سازمان نظام‌وظیفه تحویل دهند.

در نتیجه برای تمدید یا اخذ پاسپورت باید به این موارد توجه داشته باشید.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا