پرش لینک ها

قوانین گمرکی برای بار همراه مسافران چیست ؟

هنگامی که تصمیم به سفر میگیرید یکی از مهم­ترین قسمت­ها جمع کردن وسایل یا به اصطلاح چمدان بستن است. با توجه به اینکه در تمام مدت سفر به وسایل چمدان خود نیازمند میشوید، دقت در جمع آوری آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص اگر قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشید اهمیت این موضوع بیشتر میشود. در این خصوص بهتر است بدانید که در بین کالاهای مسافران برخی از کالاها مجاز بوده و برخی هم غیر مجاز هستند به این معنا که اجازه بردن آنها به خارج از کشور را ندارید. از طرفی دیگر برای مسافرانی که قصد ورود به کشور را دارند نیز محدودیت­هایی وجود دارد و باید با توجه به آنها کالاهای همراهی خود را بررسی کنند. قبل از توضیح بیشتر در خصوص قوانین گمرکی کالای مسافر بهتر است با معنی بار مسافر بیشتر آشنا شوید. این کالا به هر نوع کالایی که همراه مسافر است تعلق میگیرد. از جمله کالاهای موجود در چمدان، ساک دستی و… کالاهای همراه مسافر هنگام عبور از گیت مورد بررسی قرار میگیرد و باید مطابق قوانین بار مسافر باشد.  با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص قوانین گمرکی بار مسافر کسب کنید.

قوانین بار مسافر برای مسافران ورودی

قوانین مربوط به کالاهای همراه مسافران وردی شامل تمام افراد میشود به این معنا که در این خصوص بین مسافرانی که ایرانی هستند و نیز دیگر اتباع هیچ تفاوتی وجود ندارد. مسافران ورودی حق به همراه داشتن هر گونه کالای غیر تجاری را دارا هستند. در این خصوص یک نکته­ای وجود دارد و این است که کالای همراه مسافر نباید غیر شرعی یا غیر قانونی باشد. اگر هم کالای مورد نظر یک کالای نو محسوب میشود در صورتی مجاز است که ارزش پولی آن بیشتر از 80 دلار نباشد. اخیرا در لیست کالاهای مجاز مسافران ورودی تغییراتی ایجاد شده و بر اساس این تغییرات کالاهای همراه مسافران نمی­تواند کالاهایی نظیر جارو برقی، کولر گازی، رادیو، تلویزیون، ماشین لباسشویی، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص در ادامه به کالاهای مجازی که مسافران در صورت تمایل اجازه به همراه داشتن آنها را دارند اشاره میکنیم: فرش ماشینی، گل مصنوعی، لوازم ورزشی، سه چرخه، دو چرخه، ساک و چمدان، لوازم آرایشی، پارچه، لباس، کیف، کفش، لوازم بهداشتی، لوازم کامپیوتری، مواد غذایی بدون الکل، ظروف، لوازم التحریر و زیورآلات بدل.

گیت فرودگاه - سفر های دانا
موارد گفته شده در بالا کالاهایی هستند که مسافر میتواند در هنگام ورود به ایران به همراه داشته باشد، در خصوص این کالاها نیز محدودیت­هایی از جمله سقف مجاز وجود دارد. به عنوان مثال اگر قصد به همراه داشتن زیور آلات طلا و نقره را دارید در خصوص وزن این زیور آلات محدودیت وجود دارد. از نظر وزن مسافر مجاز به همراه داشتن 150 گرم زیور آلات طلا است. علاوه بر محدودیت وزنی زیور آلات از نظر تعداد نیز محدودیت­هایی دارند. هر مسافر مجاز است تا یک عدد انگشتر، یک عدد گردنبند، یک جفت گوشواره و حداکثر شش النگو به همراه داشتهه باشد. اگر مسافر قصد به همراه داشتن زیور آلات بیشتر از حد تعیین شده را داشته باشد تنها در صورتی مجاز خواهد بود که از بانک مرکزی ایران مجوز دریافت کند.

در خصوص همراه داشتن دارو نیز محدودیت وجود دارد هر مسافر مجاز است تا تنها به اندازه مورد نیاز خود دارو به همراه داشته باشد که برای همراه داشتن این مقدار نیز باید نسخه ارئه دهد. همراه داشتن حیوانات خانگی در صورت داشتن تائیدیه از سازمان دامپزشکی بلامانع است. اگر مسافری ورودی به کشور قصد به همراه داشتن سیگار یا تنباکو را دارد باید بداند که برای این کالاها یک میزان مجاز وجود دارد. هر مسافر میتواند یک باکس سیگار حاوی 200 نخ سیگار را به همراه داشته باشد. تعداد مجاز سیگار برگ 50 عدد بوده و در خصوص تنباکو میزان مجاز برای هر مسافر 250 گرم است. قوانین گمرکی کالای همراه مسافر در خصوص ارز نیز وجود دارد. مسافر ورودی مجاز به همراه داشتن حداکثر 10 هزار یورو است که این مبلغ میتواند به ارز نیز باشد. ناگفته نماند که در صورت داشتن اظهارنامه ارزی میتوانید بیشتر از این مقدار نیز به همراه داشته باشید.

چمدان همراه مسافر - سفر های دانا

قوانین بار برای مسافران خروجی

همانگونه که قوانین گمرکی در خصوص کالاهای همراه مسافران ورودی وجود دارد، کالاهای همراه مسافران خروجی نیز از قوانین خاصی پیروی می­کنند. در این قسمت به توضیح بیشتر در خصوص محدودیت­های موجود برای بار مسافران خروجی میپردازیم. در خصوص به همراه داشتن ارز مسافران خروجی مجاز به همراه داشتن حداکثر 5 هزار یورو یا معادل ارزی این مبلغ هستند. البته امکان همراه داشتن بیشتر از این مبلغ نیز وجود دارد که مستلزم داشتن اظهار نامه گمرکی است. در خصوص به همراه داشتن ظروف یا دیگر وسایل ساخته شده از نقره باید دانست که وزن مجاز 3 کیلو گرم است. مسافران خروجی اجازه به همراه داشتن دیگر فلزات گرانبها را ندارند. برای به همراه داشتن فرش هم باید گفت که مسافران خارجی اجازه به همراه داشتن حداکثر 20 متر فرش را دارند.  با وجود مجاز بودن به همراه داشتن 20 متر مربع فرش مسافرانی که مقصد آنها کشورهای عراق، عربستان و سوریه است نمیتوانند فرش به همراه داشته باشند.

میزان مجاز به همراه داشتن زغفران 100 گرم است و مسافران خروجی  در صورت تمایل مجاز هستند که به میزان 10 کیلو پسته به همراه داشته باشند. در خصوص زعفران و پسته نیز منع به همراه داشتن در سفرهایی که مقصد انها کشورهای عراق، عربستان و سوریه است وجود دارد. اگر هم مسافر خارجی قصد داشته باشد تا خاوریار را به عنوان یک کالا همراه مسافر از کشور خارج کند، میزان مجاز به همراه داشتن آن برای هر نفر 125 گرم است.

چمدان مسافرتی - سفر های دانا

کالاهای ممنوعه بار مسافر خروجی

موارد گفته شده در ادامه از جمله کالاهایی هستند که همراه داشتن آنها برای مسافران خروجی مجاز نیست: آثار هنری و کتیبه­هایی که به نوعی دارای هویت هنری هستند و به طور کلی تمام کالاهایی که ار نظر هنری ارزشمند محسوب میشوند که از آن جمله میتوان به ابزار آلات موسیقی که میراث فرهنگی محسوب میشوند و نیز کتاب­های خطی کهن، فرش­های تاریخی و سکه­های طلایی که دارای پیشینه تاریخی هستند اشاره کرد. سنگ­های ارزشمند قدیمی، سرکه و ترشی، اسلحه و مهمات، تجهیزات نظامی، فیلم­های سینمایی 35 میلی متری و مواد مخدر از دیگر کالاهایی هستند که به همراه داشتن آنها مجاز نیست. مسافران خروجی تنها در صورتی میتوانند قران به همراه داشته باشند که مهر تائیدیه از شورای نظارت چاپ و نشر قران دریافت کنند.

به عنوان سخن پایانی باید گفت اگر قصد ورود یا خروج از کشور را دارید بهتر است ابتدا به کالاهای مجاز بار مسافر توجه کنید و سپس با در نظر گرفتن ان چمدان خود را جمع کنید.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا