پرش لینک ها

فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا

اسپانیا، یکی از مقصد اصلی گردشگران است که از نقاط مختلف دنیا به این کشور سفر می­ کنند. در این کشور جشنواره و فستیوال­ های زیادی برگزار می­ شود، که یکی از محبوب­ ترین آنها فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا نام دارد. یک فستیوال مهیج و جالب که حضور در آن تجربه کاملا متفاوتی را برای شما رقم می­ زند.

به طور کلی اگر علاقمند به آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا هستید، یکی از بهترین راه ­ها شرکت در فستیوال­ هست، زیرا فستیوال بر طبق آداب و رسوم مردم آن کشور برگزار می­ شود. در کشور اسپانیا از فستیوال گوجه فرنگی تحت عنوان لاتوماتینا یاد می­ شود. این فستیوال به صورت سالانه برگزار شده و تاریخ برگزاری آن در ماه آگوست و در روز چهارشنبه است.

مکان برگزاری این فستیوال شهر بانیول که یک شهر نزدیک به والنسیای اسپانیا می­باشد، هست. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

تاریخچه فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا

در مورد تاریخچه برپایی فستیوال گوجه فرنگی در کشور اسپانیا داستان­ های مختلفی وجود دارد. در بین این داستان­ ها معتبرترین داستان مربوط به شهر بانیول است که در بازه زمانی 1945 تا 1944 تخمین زده شده است. طبق این داستان، علت برپایی فستیوال گوجه فرنگی به یک جوان پر نشاط برمی ­گردد که در یک رژه دولتی با پرتاب میوه باعث می ­شود تا یکی از نوازندگان رژه بر روی زمین بیفتد. عمل این جوان سبب بروز درگیری شده و مردم با پرتاب میوه به یکدیگر به دعوا ادامه دادند.

در نهایت این رژه تمام می ­شود، اما در سال بعد به صورت عمدی مهمانان حاضر در رژه با خود گوجه فرنگی به همراه داشتند. این ماجرا به نوعی سبب شروع فستیوال گوجه فرنگی شد. تا اینکه به تدریج به شکل امروزی برگزار شد.

جشن فستیوال گوجه فرنگی - سفر های دانا

برای اولین بار این فستیوال به صورت رسمی در آخرین چهارشنبه ماه آگوست برپا شد. استقبال زیاد افراد از این جشن سبب شد تا از این تاریخ به بعد به صورت هر ساله برگزار شود و هیجان شرکت در آن، این فستیوال را به یکی از مشهورترین فستیوال­ ها در سطح جهانی تبدیل کرده است.

شهرت این فستیوال به اندازه­ای است که بسیاری از گردشگران زمان سفر خود به اسپانیا را به گونه ­ای تنظیم می­ کنند که در زمان برگزاری فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا در شهر والنسیا باشند. مسئولان این شهر نیز به این فستیوال توجه ویژه­ای داشته و تمام امکانات را برای برپایی آن فراهم می­ کنند. بهتر است بدانید امنیت در محل برگزاری فستیوال به طور کامل برقرار است.

قبل برگزاری فستیوال گوجه فرنگی

بیشتر گردشگرانی که علاقمند به شرکت در فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا هستند، سوالاتی در خصوص زمان دقیق برگزاری این فستیوال دارند. قبل از توضیح بیشتر در این خصوص بهتر است بدانید که برگزاری یک فستیوال با محبوبیت بالا نیاز به تدارکات زیادی دارد که قبل از زمان شروع آن باید فراهم شوند.

فستیوال گوجه اسپانیا - سفر های دانا

از اسم فستیوال به درستی قابل حدس است که در آن نیاز به میزان زیادی گوجه فرنگی می­ باشد. بنابراین مسئولین برگزاری فستیوال از چند مدت قبل از زمان برگزاری در فکر تهیه 100 ها تن گوجه فرنگی می ­باشند. این میزان گوجه فرنگی به تنهایی در اسپانیا تولید نمی ­شود. برای تامین آن دولت اسپانیا از شهرها و کشورهای دیگر کمک گرفته و آمار واردات گوجه فرنگی در روزهای پایانی قبل از برگزاری فسیتیوال افزایش پیدا می­ کند.

زمان برگزاری فستیوال گوجه فرنگی

قبل از شرکت در فستیوال گوجه فرنگی بهتر است به فکر یک لباس مناسب باشید. لباسی که در این فستیوال خواهید پوشید، به دلیل آغشته شدن زیاد به آب گوجه فرنگی عملا غیر قابل استفاده خواهد شد. به همین دلیل بهتر است در آن روز لباسی را بپوشید که برای شما اهمیت زیادی ندارد.این فستیوال با وجود شهرت بالای خود یک عیب بزرگ دارد و آن زمان کم برگزاری آن می ­باشد. فستیوال گوجه فرنگی در آخرین چهارشنبه ماه آگوست بر پا می ­شود. ساعت شروع آن 11 صبح بوده و تا 1 ادامه پیدا می­ کند. البته ناگفته نماند که در سال­های اخیر تنها یک ساعت اجرا می­ شود. در این مدت افراد با پرتاب گوجه فرنگی هیجان زیادی را تجربه کرده و لحظات خوشی برای آنها رقم می ­خورد، اما در مورد روند برگزاری این فستیوال هم قوانین و قواعد خاصی وجود دارد که در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص آن می­ پردازیم. با ما همراه باشید.

فستیوال گوجه فرنگی - سفر های دانا

نحوه برگزاری فستیوال گوجه فرنگی

در ابتدا قبل از شروع فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا، برگزار کننده خوراکی­ های سنتی و خوشمزه را بر روی cockaigne pole قرار می­ دهد. در آغاز مراسم افراد سعی می­ کنند تا به این خوراکی­ ها دست پیدا کنند. تا زمانی که شخصی به این خوراکی­ ها دست پیدا کند، نباید فستیوال شروع شود. در خصوص  cockaigne pole لازم به توضیح است که یک میله بلند و باریک از جنس فلز است. برای اینکه فستیوال شروع شود، یک شخص باید موفق شود تا از این میله بالا رفته و خوراکی­ ها را به دست بیاورد. ناگفته نماند که اینکار بسیار هم آسان نیست! بلند و باریک بودن میله سبب می ­شود تا هر شخصی جرات بالا رفتن از آن را نداشته باشد. به محض اینکه یک شخصی بتواند به خوراکی ­ها برسد، جنگ گوجه فرنگی­ ها شروع می­ شود. در گذشته بیشتر روال فستیوال بر پایه یار کشی بوده و به صورت گروهی با یکدیگر رقابت می­ کردند.

فستیوال گوجه - سفر های دانا

پایان فستیوال

بعد از پایان یافتن زمان تعیین شده فستیوال گوجه فرنگی اسپانیا تمام می­ شود. در این زمان با وجود تمام شدن وقت، هنوزم افرادی هستند که مشغول پرتاب گوجه فرنگی و بازی می­ باشند. به هر حال پس از پایان زمان بهتر است شرکت کنندگان خود را زودتر به دهکده اصلی شهر برنول برسانند. در این میدان تعداد زیادی شیلنگ بزرگ آتشنشانی وجود دارد و مردم با رد شدن از زیر این شلنگ­ ها تا حد زیادی از آب و پوسته گوجه فرنگی­ هایی که به آنها چسبیده است خلاص می­ شوند.

در نتیجه با روال کلی برگزاری فستیوال گوجه فرنگی آشنا شدید. در خصوص آن باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برخی از افراد به گوجه فرنگی حساسیت داشته و در صورت وجود چنین حساسیتی بهتر است از دور نظاره گر برپایی فستیوال باشید. در برخی موارد هم افراد به دلیل شرکت در فستیوال دچار مشکلات جسمی می­ شوند که قوانین سخت گیرانه­ ای که در سال­ های اخیر وضع شده تا حد زیادی سبب کاهش آن ها شده است.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا