پرش لینک ها

غذاهای معروف قطر

یکی از کشورهای روبه‌رشدی که در حاشیه خلیج‌فارس قرار دارد، کشور قطر است. دوحه پایتخت کشور قطر است و از آن می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین شهرهای قطر یادکرد. جذابیت‌های دیدنی این شهر می‌تواند سفر به قطر را به یکی از بهترین سفرهای شما تبدیل کند. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های هر سفر چشیدن طعم غذاهای متفاوت در آن سفر است. قطر نیز غذاهای خاص خود را دارد که خوردن آنها می‌تواند برای شما مهیج باشد. قطر یک کشور عربی است و همانند دیگر کشورهای عربی در بسیاری از غذاهای آن گوشت و حبوبات وجود دارد و بیشتر تفاوت بین انواع غذاهای قطری تفاوت در طرز تهیه و پخت آنها است. تنوع مزه و غذا در کشور قطر بسیار زیاد است، شاید بتوان دلیل آن را موقعیت مکانی قطر دانست که سبب شده از فرهنگ غذایی کشورهای دیگر نظیر ایران، هند و ترکیه تأثیر بپذیرد. نکته جالبی که در مورد فرهنگ غذایی مردم قطر وجود دارد، کامل بودن وعده‌های غذایی آنها است، مردم قطر وعده صبحانه را سبک میل می‌کنند اما ناهار و شام آنها کامل است. در ادامه مطلب قصد داریم تا به توضیح بیشتر در مورد غذاهای معروف قطر بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد تا پایان با ما همراه باشید.

مکبوس:

یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین غذاهایی که در قطر پخته می‌شود، غذایی به نام مکبوس است. این غذا در بین اهالی قطر از محبوبیت بالایی برخوردار است و می‌توان گفت به‌نوعی انتخاب همه مردم قطر است. محتویات و مواد اولیه لازم به جهت تهیه این غذا شبیه به دیگر غذاهای قطری است و در مورد مواد اولیه موردنیاز تفاوت خاصی وجود ندارد. در خصوص نام این غذا هم لازم به توضیح است که برخی از اهالی قطر غذای مکبوس را تحت عنوان کبسا می‌شناسند. برای پخت مکبوس به ادویه مخصوص آن، برنج و گوشت نیاز است. از گوشت‌های مختلفی نظیر گوشت بره، گوشت مرغ، گوشت شتر، میگو یا حتی از ماهی می‌توان برای تهیه آن استفاده کرد. اصلیت این غذا تعلق به کشور عربستان دارد و پس از ورود به قطر در بین مردم قطر محبوبیت خاصی پیدا کرده است. بیشتر محبوبیت این غذا به دلیل طعم بی‌نظیر آن است که به‌واسطه استفاده مناسب از ادویه‌های مختلف ایجاد می‌شود. یکی از نکات جالب‌توجه در مورد این غذا این است که مکبوس تنها یک غذای قطری محسوب نمی‌شود، بلکه در بسیاری دیگر از کشورهای عربی نظیر عمان، کویت و بحرین نیز یک غذای لذید و محبوب به شمار می‌آید.

مکبوس یکی از غذاهای معروف قطر

سالوانا:

در لیست غذاهای معروف قطر بهتر است به سالوانا نیز اشاره شود. این غذا نه‌تنها یک غذای لذیذ و محبوب قطری به‌حساب می‌آید، بلکه در بین دیگر کشورهای عربی نیز محبوبیت بالایی دارد. اگر قصد دارید تا یک غذای اصیل عربی میل کنید پیشنهاد ما به شما خوردن سالوانا است. این غذا کاملاً متناسب با ذائقه عرب‌ها بوده و با خوردن آن می‌توانید با ذائقه غذایی این مردمان آشنا شوید. اصلی‌ترین ترکیب موردنیاز برای تهیه و پخت سالوانا گوشت و ادویه است. میزان استفاده ادویه و گوشت در این غذا زیاد بوده و در کنار این دو از مواد غذایی دیگری نظیر گوجه، بادمجان، سیب‌زمینی و هویج نیز استفاده می‌شود. برای تهیه این غذا نیز محدودیت خاصی در انتخاب نوع گوشت مورداستفاده وجود ندارد. می‌توان از انواع گوشت نظیر گوشت بره، ماهی و گوشت مرغ برای تهیه آن استفاده کرد. سالوانا از جمله غذاهای کامل و مفصل عربی محسوب می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید با یک سفره کامل عربی آشنا شوید، سالوانا را فراموش نکنید. در خصوص طعم این غذا بهتر است به این نکته اشاره کرد که از جمله غذاهای قطری متناسب با ذائقة ایرانی‌ها محسوب می‌شود. این غذا هم با برنج سرو می‌شود هم می‌توانید آن را به همراه نان میل کنید.

سالوانا یکی از غذاهای معروف قطر

قوزی:

یکی دیگر از غذاهای معروفی که مخصوص قطر است، قوزی نام دارد. این غذا را معمولاً به همراه برنج سرو می‌کنند. از جمله غذاهای قطری محسوب می‌شود که در بیشتر رستوران‌های این کشور به‌راحتی پیدا می‌شود، همچنین اهالی قطر نیز این غذا را زیاد تهیه می‌کنند. قوزی نیز همانند دیگر غذاهای عربی و قطری با گوشت پخته می‌شود. در این قسمت لازم به توضیح است که تفاوت روش پخت سبب ایجاد طعم‌های مختلف در غذاهای قطری می‌شود، از طرفی دیگر ادویه استفاده شده نیز نقش بسیار مهمی بر روی طعم نهایی غذا دارد. برای تهیه قوزی نیاز به گوشت بره کباب شده است. این غذا را در کنار برنج می‌گذارند و آن را با مواد غذایی مختلف نظیر ادویه‌جات، سبزیجات معطر و… طعم‌دار می‌کنند. قوزی در بین مردم قطر طرف‌دار زیادی دارد و از جمله غذاهایی محسوب می‌شود که بیشتر در جشن‌ها و مراسم‌های خاص طبخ می‌شود. بهتر است بدانید قوزی علاوه بر اینکه از جمله غذاهای معروف قطر محسوب می‌شود، در بین ایرانیانی که این غذا را میل کرده‌اند نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است.

قوزی یکی از غذاهای معروف قطر

بلالیت:

پاستا از جمله غذاهایی است که در نقاط مختلف جهان طرف‌داران خاص خود را دارد، اگر شما هم از طرف‌داران پاستا هستید، خبر خوب برای شما یک پاستا با طعم متفاوت به نام بلالیت است. بلالیت نوعی پاستا محسوب می‌شود که از کشور هند به کشور قطر آمده و در سفره مردم قطر جای خود را پیدا کرده است. مزه بلالیت به شیرینی می‌رود آن هم به دلیل شکری است که برای تهیه آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر شکر برای تهیه این غذا از نودل استفاده می‌شود که می‌توان آن را با مواد غذایی دیگری نظیر ورمیشل یا رشته فرنگی نیز جایگزین کنید. جالب است بدانید بلالیت از کشور قطر به ایران آمده است و در برخی از رستوران‌های بندرعباس طبخ می‌شود. طرز تهیه بلالیت بسیار آسان بوده اما بااین‌حال یک طعم کاملاً متفاوت دارد و یک تجربه قضایی جدید را برای شما رقم می‌زند. مردم قطر از بلالیت در وعده صبحانه استفاده می‌کنند. به‌منظور تهیه این غذای خوشمزه لازم است تا ورمیشل را در آب جوش ریخته سپس آن را با زعفران و شکر بپزید. در پایان هم یک نیمرو به‌صورت تکه‌تکه شده بر روی آن قرار داده می‌شود و غذا آماده سرو است.

بلالیت یکی از غذاهای معروف قطر

هریس:

یکی دیگر از غذاهای گوشتی قطر که می‌توان گفت از جمله غذاهای معروف قطر محسوب می‌شود، هریس نام دارد. طعم این غذا بسیار لذیذ بوده و بهتر است بدانید که مختص به کشور قطر نیست و در دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس نظیر کشور امارات نیز طبخ می‌شود. اگر بخواهیم هریس قطر را به یکی از غذاهای ایرانی تشبیه کرد می‌توان گفت این غذا شبیه حلیم ایرانی‌ها است. همانند حلیم ترکیبات اصلی برای تهیه هریس نیز گوشت و گندم است. به‌منظور تهیه هریس باید گوشت و گندم را مدت‌زمان زیادی بر روی شعله گذاشته تا به طور کامل پخته شوند، تا مرحله‌ای که گوشت و گندم با یکدیگر ترکیب شده و ظاهر نسبتاً غلیظی پیدا کنند. همان گونه که حلیم در بین ایرانی‌ها بیشتر در ایام ماه مبارک رمضان مورداستفاده قرار می‌گیرد، هریس نیز از جمله غذاهای قطری محسوب می‌شود که بیشتر در ماه مبارک رمضان پخته می‌شود، بااین‌وجود در طول دیگر ماه‌های سال نیز طرف‌داران خاص خود را دارد.

هریس یکی از غذاهای معروف قطر

در نتیجه به توضیح بیشتر در مورد چند غذای معروف قطری پرداختیم. بهتر است به این نکته اشاره کنیم که موارد گفته شده تنها چند مورد هستند و غذاهای قطر از تنوع بالایی برخوردار هستند.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا