پرش لینک ها

با مردم استانبول با چه زبانی حرف بزنیم؟

کشور ترکیه کشوری توریست پذیر است اما مردمان این کشور بر زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها تسلط کافی ندارند و به همین دلیل برای بسیاری از افرادی که به این کشور سفر می‌کنند برقرار کردن ارتباط با مردم این کشور کمی دشوار است. مگر اینکه ترکی بلد باشید و بتوانید تا حدودی منظور خود را به آنها برسانید.

تاکسی در استانبول

مردمان ترکیه بر زبان رسمی کشور خود تعصب زیادی دارند و به همین دلیل علاقه‌ای به یادگیری زبان کشور دیگر را ندارند و اعتقاد دارند که توریست‌ها باید بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند و زبان آنها را بیاموزند. البته بسیاری از افرادی که در هتل‌ها و رستوران‌ها و مراکز خرید حضور دارند می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند اما مردمان عادی به قدر کافی بر زبان انگلیسی مسلط نیستند.

اما مشکل اینجاست که توریست‌ها دوست دارند در سطح شهر استانبول قدم بزنند و از بناهای تاریخی و بازارچه‌های محلی این شهر زیبا دیدن کنند. برای سوار شدن به تاکسی و قطار و در زمان خرید کردن ممکن است نتوانند منظور خود را به خوبی برسانند و این موضوع کمی سفر را دشوار خواهد کرد. اگر بدون تور و راهنما به استانبول سفر کرده باشید حتما متوجه این موضوع شده‌اید.

در این بخش می‌خواهیم درباره نحوه برقراری ارتباط و حرف زدن با مردم استانبول صحبت کنیم و چند نکته مهم را برای افرادی که اولین بار است که می‌خواهند به استانبول سفر کنند ذکر کنیم. اگر قصد سفر به استانبول را دارید و در حال آماده سازی مقدمات سفرتان هستید با ما همراه باشید.

خیابان استانبول

راهنمای اولین سفر به استانبول

افرادی که برای اولین بار به استانبول سفر می‌کنند و با زبان ترکی آشنایی ندارند ممکن است کمی دچار استرس شوند زیرا بسیار گفته شده است که مردمان استانبول به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند و به سختی می‌توان با آنها ارتباط برقرار کرد. اما جای نگرانی نیست. برقراری ارتباط و حرف زدن با مردم استانبول زیاد هم دشوار نیست. در اولین روز اقامت خود در استانبول متوجه این موضوع خواهید شد.

مردم استانبول می‌توانند برخی از کلمات پرکاربرد انگلیسی را متوجه شوند و از آنها استفاده کنند. حتی برخی از آنها می‌توانند به خوبی با توریست‌ها ارتباط برقرار کنند. اما برای اینکه بتوانید از سفر خود لذت ببرید و حرف زدن با مردم استانبول را تجربه کنید بهتر است پیش از سفر با چند اصطلاح پر کاربرد ترکی آشنا شوید و آنها را خاطر بسپارید.

شما در فرودگاه و هتل یا رستوران مشکلی برای صحبت کردن با مردم نخواهید داشت، اما در بازار محلی با دانستن چند کلمه کاربردی می‌توانید بدون نیاز به راهنما با مردم صحبت کنید و کارتان را انجام دهید. به عنوان مثال نحوه سلام و احوال پرسی، خداحافظی و تشکر کردن، دانستن عددها، پرسیدن قیمت و اسم برخی از مواد پر مصرف مانند نان و آب و … می‌تواند خیلی به شما کمک کند. در بخش بعد چند تکنیک مهم را یادآور خواهیم شد.

چند تکنیک برای حل مشکل زبان در سفر

اگر باز هم استرس دارید با دانستن چند نکته می‌توانید از اضطراب خود کاهش دهید. با استفاده از این تکنیک‌ها حتی اگر زبان استانبولی بلد نباشید می‌توانید با مشکل تفاوت زبان کنار بیایید و از سفر خود لذت ببرید.

  • چند کلمه مهم را یاد بگیرید و از آنها استفاده کنید: توصیه می‌کنیم پیش از سفر با چند کلمه آسان مانند سلام، لطفا، متشکرم، قیمت، کجا و کدام و … آشنا باشید و بتوانید تا حدودی این کلمات را درست تلفظ کنید. همین چند کلمه ساده می‌تواند در سفر خیلی کمکتان کند. اگر کلمات را فراموش می‌کنید یک مترجم صوتی را بر روی گوشی خود نصب کنید و هر زمان که به مشکلی برخوردید از آن استفاده کنید.

استفاده از برنامه ترجمه

  • از حالت چهره خود کمک بگیرید: هر زمان که کلمه مورد نظرتان را فراموش کردید با استفاده از حالت چهره و صورت خود سعی کنید منظورتان را به فرد مقابل برسانید. مثلا اگر گم شده‌اید می‌توانید حالت چهره خود را ناراحت نشان دهید. برای تائید یا رد کردن نیز می‌توانید از حرکات سرتان استفاده کنید.
  • از دستهایتان ‌هایتان برای رساندن منظورتان استفاده کنید: استفاده از اشاره دست خیلی موثر است و می‌توانید با استفاده از دست سلام کنید، قیمت بپرسید، تشکر کنید، خداحافظی کنید و خیلی از مفاهیم دیگر را با استفاده از حرکات دست می‌توانید به فرد مقابل نشان دهید. البته در زمان استفاده از دست باید دقت داشته باشید که حرکتی انجام ندهید که سوء تفاهم پیش بیاید و فرد منظور شما را چیز دیگری برداشت کند.

ترجمه زبان

  • از برنامه مترجم صوتی یا نوشتاری استفاده کنید: پیش از سفر به استانبول حتما چند برنامه مترجم را در گوشی همراه خود نصب کنید و زبان ترکی استانبولی را دانلود کنید. با استفاده از این برنامه بهتر می‌توانید با مردم حرف بزنید و صحبت‌های آنها را متوجه شوید. اگر نمی‌توانید صحبت کنید عبارت مورد نظر را تایپ کنی و ترجه آن را به فرد مورد نظر نشان دهید. برای ترجمه تابلو‌ها و نوشته‌ها نیز می‌توانید از برنامه مخصوصی که با اسکن نوشته آن را ترجمه می‌کند استفاده کنید. تنها با عکس گرفتن و اسکن نوشته و عکس مورد نظرتان می‌توانید ترجمه آن را در گوشی همراه خود مشاهده کنید.

نقشه استانبول

  • از نقشه استفاده کنید: حتما قبل از سفر نقشه استانبول را به طور کامل دانلود کنید. مسیرهای مترو و اتوبوس را به روز کنید. با استفاده از نقشه آفلاین می‌توانید به راحتی در سطح شهر آدرس مورد نظرتان را پیدا کنید و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی و با هزینه بسیار کمتر در شهر بگردید و از تمام قسمت‌های شهر دیدن کنید. با استفاده از نقشه به راحتی می‌توانید دوباره به هتل بازگردید و هر جا که گم شدید می‌توانید با نشان دادن مکان هتل یا محلی که قصد دارید به آنجا بروید، می‌توانید از مردم یا راننده تاکسی راهنمایی بخواهید.

اگر با برنامه ریزی و آمادگی قبلی برای سفر اقدام کنید قطعا سفر خاطره انگیز و لذت بخشی خواهید داشت. پیش از سفر با افرادی که تجربه داشته‌اند مشورت کنید. درباره مراکز خرید و رستوران‌ها اطلاعات کسب کنید تا بتوانید اوقات خوشی را در استانبول سپری کنید و سفری به یاد ماندنی داشته باشید.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا