پرش لینک ها

چگونه در مسافرت از اینترنت وای فای مطمئن استفاده کنیم؟

امروزه کمتر کسی است که از اینترنت استفاده نکند و تصور یک روز بدون اینترنت و گشت زدن در دنیای مجازی برای بسیاری از افراد دشوار و غیر ممکن است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که در سفر هستید و به اینترنت منزل خود دسترسی ندارید و از طرفی برای اینکه در هزینه‌ها صرفه جویی کنید وسوسه می‌شوید که از اینترنت هتل یا رستوران استفاده کنید. در بیشتر هتل‌ها اینترنت وای فای برای مسافران در نظر گرفته شده است و شما با وارد کردن رمز وای فای می‌توانید به صورت محدود یا نامحدود از اینترنت هتل استفاده کنید. اما در زمان استفاده از اینترنت هتل باید چند نکته را مورد توجه قرار دهید. در این مقاله می‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

متصل شدن به وای فای

از کجا بدانیم که وای فای هتل امنیت دارد؟

وقتی که ما برای اقامت در شهری به هتل می‌رویم اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد این است که آیا هتل وای فای دارد یا خیر. مسئول پذیرش نیز خبر خوشی را به مسافران می‌دهد که آنها می‌توانند با وارد کردن رمز وای فای از اینترنت پر سرعت هتل استفاده کنند. این موضوع برای بسیاری از مسافران خوشایند خواهد بود. اما آیا وای فای رایگان هتل برای مسافران امن است؟

بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند در رستوران یا کافه از وای فای استفاده نکنند و اگر دلیل این کار را از آنها بپرسید می‌گویند که به امن بودن آن شک دارند، اما در هتل کمتر کسی به این موضوع فکر می‌کند و همه در بدو ورود با وارد کردن رمز وای فای شروع به استفاده از اینترنت می‌کنند. باید بگوئیم که مشکلات امنیتی در اینترنت رایگان هتل نیز برای افرادی که به آن متصل هستند وجود خواهد داشت و این موضوع تنها به مکان‌های کوچک مانند رستوران و کافه محدود نمی‌شود.

هک شدن

با اتصال به وای فای هتل نه تنها امکان سوء استفاده از اطلاعات شخصی شما وجود دارد بلکه ممکن است گرفتار بدافزارها شوید. گاها مشاهده شده است که هنگامی که مسافر در حال استفاده از اینترنت هتل است پیغامی برای وی نمایش داده می‌شود که یکی از برنامه‌ها باید بروز رسانی شود و مسافر بدون اینکه به پیغام توجهی داشته باشد گزینه تائید را انتخاب می‌کند و بد افزار را بدون اطلاع از ماهیت آن بر روی دستگاه خود نصب می‌کند. با استفاده از این بدافزار هکرها می‌توانند اطلاعات شخصی و مالی فرد را بدست آورده و از آن سوء استفاده کنند.

چگونه می‌توان از خطر وای فای هتل در امان بود؟

مهم نیست که شما اطلاعات مهمی در گوشی همراه خود داشته باشید یا خیر، به طور کلی اینکه بدافزاری در گوشی شما نصب شود و فردی بتواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد خوب نیست. این اتفاق ممکن است در یک هتل پنج ستاره نیز اتفاق بیفتد و باید مراقب باشید تا در دام تله‌های امنیتی گرفتار نشوید. برای اینکه بتوانید از اینترنت وای فای هتل در امنیت کامل استفاده کنید باید چند نکته را رعایت کنید:

  • برای استفاده از اینترنتی حتما فیلترشکن را بر روی گوشی همراه خود فعال کنید. این برنامه‌ها معمولا ارتباطات شما را به صورت رمز نگاری شده نشان می‌دهند و به همین دلیل مانع از شناسایی آی پی گوشی همراه شما از طریق اینترنت می‌شوند. با این روش می‌توانید با خیال راحت در سفر از اینترنت وای فای هتل استفاده کنید.
  • نکته دوم پرهیز از وارد کردن اطلاعات شخصی و مالی در سایت‌هایی است که آدرس آنها با HTTP شروع می‌شود. تنها از سایت‌هایی استفاده کنید که با عبارت HTTPS شروع شده باشند. البته توصیه می‌شود حتی الامکان از اینترنت برای انجام کارهای شخصی و انتقال وجه و غیره استفاده نکنید. مگر اینکه از اینترنت سیم کارت استفاده کنید. در صورتی که ناچار بودید از اینترنت استفاده کنید حتما از سایتی استفاده کنید که پسوند S را داشته باشد. این پسوند به معنی این است که ارتباطات سایت و اطلاعات وارد شده در آن به طور خودکار رمز گذاری می‌شوند.

امنیت سایت

  • گوشی همراه خود را بررسی کنید و تمامی گزینه‌های اشتراک اطلاعات و داده مانند بلوتوث و امثال آن را خاموش کنید. سود جویان به دنبال کوچکترین روزنه‌ای هستند بتوانند به دستگاه شما دسترسی داشته باشند. در مورد لپ تاپ خود نیز باید این موارد را رعایت کنید. تمامی گزینه‌ها را غیر فعال کنید. بهتر است این کار را پیش از آنکه به اینترنت وای فای هتل متصل شده باشید انجام دهید.
  • در رایانه و گوشی همراه خود گزینه Firewall را فعال کنید. فایروال از ورود بدافزار به دستگاه شما جلوگیری خواهد کرد و مانع فعالیت وی در سیستم رایانه یا گوشی همراه شما خواهد شد.

فیلترشکن

  • حتما پیش از هر کاری مرورگر گوشی همراه یا رایانه خود را بروز رسانی کنید. با استفاده از این روش احتمال دسترسی افراد سود جو به گوشی را کاهش خواهید داد اما باز هم باید محتاط باشید.
  • برای برنامه‌های موجود در گوشی همراه خود رمز عبور سخت و طولانی بگذارید. سعی کنید رمزها را متفاوت و پیچیده انتخاب کنید. بدین ترتیب دسترسی هکر به اطلاعات را دشوار خواهید کرد.

اگر در خارج از کشور اقامت دارید تا جایی که امکان دارد از اینترنت سیم کارت خود استفاده کنید تا مشکلات امنیتی برایتان پیش نیاید. در صورت اجبار با رعایت موارد ذکر شده احتمال خطر را کاهش دهید. لازم به ذکر است که هرگز بیرون از هتل به امید پیدا کردن اینترنت رایگان وای فای گوشی را در حالت روشن قرار ندهید. با این کار شرایط را برای کلاهبرداران و هکرها فراهم کرده‌اید که بدون هیچ مانعی به اطلاعات گوشی شما دسترسی داشته باشند.

وای فای رایگان

سخن آخر

هرگز به اینترنت‌های رایگان بدون رمز اطمینان نکنید و از همه مهمتر هرگز گوشی همراه خود را برای وارد کردن رمز وای فای در اختیار فرد دیگر قرار ندهید. ممکن است وی به جای وارد کردن رمز وای فای اطلاعات خود را در گوشی وارد کند و گوشی همراه شما را هک کند. در سفر باید مراقبت اموال و اطلاعات خود باشید. شاید تنها به مراقبت از کیف و وسایل همراه خود فکر کرده باشید اما باید بدانید که مراقبت از اطلاعات موجود در گوشی همراه نیز به همان اندازه اهمیت دارد.

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا