پرش لینک ها

انواع ویزای شینگن

اگرشما هم به مهاجرت یا سفرهای خارج از کشور فکر کرده اید و به کسب اطلاعات در این زمینه علاقمند هستید، بنابراین ما را در ادامه مطالب که درمورد انواع ویزای شینگن است همراهی فرمایید. همانطورکه میدانید ویزا نوعی مجوز مشروط جهت ورود به کشوری خارجی و اقامت برای زمان محدود و مشخص در آن می باشد. لازم است بدانید که هر کشور و دولتی براساس اصول و قواعد سیاسی، فرهنگی و روابط دیپلماتیک خود با سایر کشورها، می تواند شهروندان کشورها و دولت های دیگر را به داشتن ویزا ملزم یا معاف از آن نماید.

به بیان بهتر، مردم ایران برای ورود به ترکیه که همسایه کشور ما محسوب می شود نیازی به اخذ ویزا ندارند اما برای سفر به منطقه شینگن ملزم به دریافت ویزا هستند. مردم افغانستان نیز برای ورود به کشور ما ملزم به دریافت ویزا می باشند و درصورت تمایل به اقامت بیشتر، لازم است ویزای خود را تمدید کنند. تا به اینجای مطلب، با مفهوم ویزا آشنا شدیم حال لازم است در رابطه با ویزای شینگن و علت نام گذاری آن کمی اطلاعات کسب کنیم. تعدادی از کشورهای اروپایی به موجب پیمانی تحت عنوان شینگن یا شنگن، از مرزی واحد برخوردار هستند.

تاریخچه ویزای شینگن

در کشور لوکزامبورگ قراردادی بین المللی در سال 1985 میلادی میان کشورهای آلمان، هلند، فرانسه، بلژیک و لوکزامبورگ منعقد شده است. مطابق با این پیمان حدود 22 کشورعضو اتحادیه اروپا و همچنین 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا EFTA ، به عنوان عضوی واحد در نظر گرفته می شوند و عملکردی واحد دارند. نام شینگن از دهکده ای به همین نام در لوکزامبورگ و در محل تلاقی مرز این کشور با کشورهای فرانسه و آلمان گرفته شده و این پیمان موجب سهولت در رفت و آمد کشورهای عضو این پیمان بدون ویزا شده است.

ویزای شینگن یا شنگن Schengen visa نوعی از انواع مختلف ویزا است که امکان و اجازه ورود مسافر برای مدت زمان خاص و هدف معین گردشگری، تجاری، تحصیلی و… را فراهم می کند. ویزای صادر شده برای هر فرد این امکان را به او می دهد تا برای مدت زمان و هدف تعیین شده به هر یک از کشورهای عضو این پیمان سفر کند. جالب است بدانید درسال های اخیر میزان تقاضای مسافران برای دریافت ویزای شینگن افزایش یافته است و سالانه بر تعداد متقاضیان این ویزا افزوده می شود.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن دارای تنوع می باشد تا پاسخگوی اهداف مختلف مسافران برای ورود به این منطقه باشد و انواع ویزای شینگن بطورکلی به سه دسته توریستی – ترانزیتی (نوع (A,B,C ، نوع ملی یا D و ویزای اعتبار محدود منطقه ای تقسیم می شود که برای درک بهتر، به معرفی هرمورد به صورت جداگانه می پردازیم:

ویزای شینگن نوع A

شهروندان کشورهایی همچون افغانستان، بنگلادش، کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، هند، ایران، عراق، اردن، لبنان، میانمار- برمه، نیجریه، پاکستان، سومالی، سری لانکا، سودان سوریه و ترکیه، ملزم به دریافت ویزای ترانزیت در هنگام عبور از منطقه حمل و نقل بین المللی فرودگاه هر کدام از کشورهای شینگن هستند.

ویزای شینگن نوع B

زمانی که افراد در راه، قصد سفر از کشور های منطقه شینگن به یک کشور منطقه شینگن را داشته باشند این ویزا صادر می شود. شما با داشتن این ویزا حق سفر به بیش از یک کشور عضو پیمان شینگن با استفاده از هواپیما یا خودرو را دارید. جالب است بدانید این ویزای ترانزیت برای یک یا چندین گذر صادر شود البته نباید طول دوره ترانزیت شما بیش از پنج روز باشد.

ویزای شینگن نوع C

جهت اقامت کوتاه مدت در کشورهای عضو منطقه شینگن، این ویزا صادر می شود که این نوع ویزا مطابق با هدف مسافر در سه نوع صادر می شود که مدت زمان مجاز بازدید درهرکشور عضو نیز در این ویزا ثبت خواهد شد.

 

 

ویزای شینگن نوع C

تک بار ورود(Single Entry) : با استفاده از این نوع ویزا شما تنها یک مرتبه اجازه ورود به منطقه شینگن در مدت زمان ثبت شده در ویزا که مجاز شمرده شده است را دارید و درصورت وجود اعتبار، بازهم پس از خروج از منطقه شینگن ویزای شما باطل خواهد شد زیرا این ویزا تک بار ورود است.
دوبار ورود(Double Entry) : در مدت زمان مجاز ثبت شده در ویزا، امکان دو مرتبه ورود به منطقه شینگن برای شما فراهم است و این ویزا نیز همانند ویزای تکبار ورود، حتی اگر از مدت اعتبار ویزا باقی مانده باشد اما خروج دوم از منطقه شینگن صورت گیرد، درآن صورت ویزای شما باطل می شود.
مولتیپل(Multiple Entry) : با استفاده از این نوع ویزا تعداد ورود شما به منطقه شینگن محدود نمی شود اما مدت اعتبار آن حدود 90 روز در عرض 6 ماه می باشد که اولین روز ورود شما به منطقه شینگن به عنوان نخستین روز اعتبار ویزا قلمداد می شود.

 

ویزای شینگن نوع D

ویزای نوع D یا ویزای ملی، برای افراد محصل یا شاغل یا افرادی که اقامت دائمی دریکی از کشورهای منطقه شینگن دارند صادر می شود. به عبارتی این نوع ویزا می تواند پاسخگوی نیاز افرادی باشد که مدت زمانی خاص و با هدفی معین قصد اقامت در کشورهای منطقه شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود باز می گردند. از طرفی یک ویزای چند ملیتی برای افرادی خاص صادر می شود که دارنده آن می تواند به سفرهایی به داخل یا خارج از منطقه شینگن برود و بدون نیاز به ویزای اضافی در سراسر منطقه شینگن مسافرت کند. می توان از ورزشکاران، متخصصان، پژوهشگران، هنرمندان، بیماران، پژوهشگران و دانشجویان بین المللی به عنوان متقاضیان این نوع ویزا یاد کرد.

 

ویزای شینگن نوع (Limited Territorial Validity Visa) LTV

با استفاده از این نوع ویزا، مسافر می تواند تنها به کشورهای منطقه شینگن که در ویزا مشخص شده است سفر کند و این ویزا به هیچ عنوان در سایر کشورهای منطقه شینگن معتبر نمی باشد و فرد اجازه ورود نخواهد داشت. لازم به ذکر است که دارنده ویزای شینگن نوع LTV نمی تواند از طریق هر کشور شینگن، وارد کشور مورد نظر در این منطقه شود علاوه برآن فرد اجازه ترانزیت نخواهد داشت و این ویزا اغلب به دلایل اضطراری مانند دلایل بشردوستانه، دلایل استثنائی برای افرادی که مدارک معتبر سفر ندارند و ناگزیر به مسافرت و ورود به یکی از کشورهای منطقه شینگن می باشند صادر می شود. در پایان از توجه شما همراهان گرامی به مطالب فوق سپاسگزاریم و سفر خوشی را برایتان آرزومندیم.

 

خواندن این مقالات را نیز به شما پیشنهاد می کنیم :

مزیت داشتن ویزای شینگن

دلایل ریجکت ویزای شینگن

واکسن های مورد تایید ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای شینگن

کشور هایی که شامل ویزای شینگن می شوند

یک دیدگاه بگذارید

ویزای توریستی کانادا