پرش لینک ها

استانبول کارت چیست ؟ کاربرد استانبول کارت

اگر اهل گردش و تفریح باشید حتما نام استانبول کارت را شنیده اید. سوالی که در این قسمت مطرح میشود این است که استانبول کارت چیست و چه کاربردهایی دارد. یک تعریف ساده که میتوان از استانبول کارت ارائه داد این است که استانبول کارت به نوعی یک کارت برای پرداخت هزینه حمل و نقل در استانبول است. استفاده از این کارت مزایای زیادی برای شما به همراه دارد که از آن جمله میتوان به سهولت پرداخت و کاربردهای زیاد آن اشاره کرد. جالب است بدانید که استانبول کارت تنها به منظور پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی استفاده نمیشود بلکه در مکان های مختلف از جمله پارکینگ کافه رستوران و… نیز کاربرد دارد. به منظور استفاده از استانبول کارت باید کد HES داشته باشید. در خصوص استانبول کارت و استفاده از آن ناگفته نماند که اگر دانشجوی خارجی ساکن این شهر محسوب میشوید میتوانید به صورت آنلاین یا از طریق مراجعه به مراکز درخواست استانبول کارت نسبت به دریافت آن اقدام کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص استانبول کارت و مزایای آن کسب کنید.

طریقه فعال سازی استانبول کارت

اگر ساکن ایران هستید و قصد خریداری استانبول کارت را دارید بهتر است بدانید که امکان خریداری استانبول کارت در ایران وجود ندارد. اما به این منظور روشهای مختلفی وجود دارد از آن جمله اینکه در ابتدا کارت گردشگری خود را تهیه نموده سپس با شارژ کردن آن هزینه های حمل و نقل خود را کاهش دهید. یکی از اصطلاحاتی که در مورد استانبول کارت زیاد میشنوید کد هس یا کد شخصی هست. این کد بیشتر در زمان شیوع بیماری کرونا استفاده میشد و یک کد شخصی و خصوصی محسوب میشود که توسط وزارت بهداشت ترکیه صادر میشود. هدف از آ ن هم کاهش ورود اشخاصی که احتمال مثبت شدن تست کرونا آنها وجود دارد به این کشور است. برای خرید استانبول کارت به محض ورود به فرودگاه این شهر میتوانید اقدام کنید. در فرودگاه استانبول تعداد زیادی دستگاه تهیه بلیط وجود دارد که از آنها برای تهیه استانبول کارت نیز استفاده میشود. علاوه بر مورد گفته شده در فرودگاه استانبول از قسمت خروجی داخلی و خارجی شاتل نیز میتوانید این کارت الکترونیکی حمل و نقل عمومی را تهیه کنید.

استانبول کارت - سفر های دانا

شارژ استانبول کارت

یکی از آسان ترین روشها برای شارژ کردن استانبول کارت استفاده از دستگاه های خودپردازی است که در ایستگاه های اتوبوس و مترو شهراستانبول وجود دارد. طریقه کار با این دستگاه نیز بسیار اسان است. در ابتدا باید کارت خود را در قسمت مشخص شده دستگاه که تصویر یک کارت بر روی آن کشیده شده است قرار دهید. پس از این مرحله نوبت به وارد کردن مبلغ مورد نظر میرسد. منظور همان مبلغی است که میخواهید معادل آن کارت خود را شارژ کنید. پس از وارد کردن مبلغ مورد نظر باید کمی صبر کنید تا مبلغ محاسبه شده و بر روی صفحه دستگاه مورد نظر نمایش داده شود. پس از دریافت تائید نهایی از طرف دستگاه استانبول کارت شما شارژ میشود. ناگفته نماند که در شهر استانبول بسیاری از دکه های روزنامه فروشی استانبول کارت برای فروش دارند. استانبول کارت دارای انواع مختلفی است که در ادامه به توضیح در مورد آنها میپردازیم.

انواع استانبول کارت

-کارت Anonim  یکی از انواع استانبول کارت است که بیشتر به افرادی توصیه میشود که اقامت کوتاه مدتی در استانبول دارند. این اشخاص بیشتر گردشگران هستند و به راحتی میتوانند این کارت را شارژ کرده و از آن استفاده کنند. در این قسمت لازم به توضیح است که در گذشته چند نفر میتوانستند از یک استانبول کارت استفاده کنند اما شیوع کرونا سبب شده تا هر یک استانبول کارت تنها برای یک نفر مناسب باشد.

-کارت Mavi این نوع از انواع استانبول کارت بیشتر مناسب برای ساکنین استانبول هست افرادی که اقامت دائم این شهر را دارند و میتوتنند به صورت ماهیانه آن را شارژ کنند.

-نوع بعدی از انواع استانبول کارت کارتهای تخفیف است که بیشتر مناسب برای استفاده توسط دانشجویان میباشد. بهتر است بدانید استانبول برای افراد بالای 65 سال کارت رایگان میدهد.

شارژ استانبول کارت - سفر های دانا

چگونه از استانبول کارت خود استفاده کنیم

همانند شارژ کردن استانبول کارت استفاده از آن نیز بسیار آسان است. به این منظور تنها کافی است که استانبول کارت خود را در کنار دستگاه مخصوص آن قرار داده و صبر کنید تا دستگاه ان را اسکن کند. پس از اسکن مبلغ مورد نظر را وارد کرده و سپس کار شما تمام است. علاوه بر پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی با استفاده از دستگاه این امکان برای شما فراهم میشود تا مبلغ باقی مانده در کارت خود را نیز چک کنید. به این منظور تنها لازم است که کارت خود را در قسمت شفاف دستگاه قرار دهید تا مبلغ باقی مانده در کارت را به شما نمایش بدهد.

به عنوان سخن پایانی باید گفت اگر قصد سفر به استانبول را دارید، یکی از امکاناتی که کشور ترکیه در اختیار شما قرار می‌دهد، استانبول کارت است. استانبول کارت یک کارت الکترونیکی بوده که به منظور پرداخت هزینه مورد نیاز برای حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرداخت هزینه با این کارت از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

یک دیدگاه بگذارید

ویژه خدمات ویزای کانادا